Vyrobte si s dětmi vlastní svíčky nejenom na Hromnice

03. 02. 2019

Kdo z nás by neznal pranostiku „Na Hromnice o hodinu více“? Tento tradiční svátek, který slavíme
2. února, nám připomíná, že je jaro zase o něco blíž. Oslavte jej letos s dětmi výrobou voňavých svíček hromniček, které budou vaši rodinu ochraňovat před vším zlým po celý rok.

Začátkem února už znatelně přibývá světla a spolu s jarem přijdou i bouřky, blesky a hromy, podle kterých dostaly Hromnice své jméno. Naši předkové se bouřky velmi báli, protože pokud do dřevěné chaloupky udeřil blesk, téměř jistě lehla popelem. Proto se na Hromnice tradičně žehnaly svíce (tzv.hromničky), které se pak při bouřce zapálily a postavily do oken, aby ochránily dům před blesky i ohněm.

Moje babička tento zvyk stále dodržuje a každý rok od ní dostávám jednu vysokou bílou svíci, na níž je černým perem napsáno písmeno H. Já osobně hromničku při bouřkách nezapaluji, ale také si ji nedovolím zapálit nikdy jindy. Je to zkrátka svíčka s kouzlem, či se silnou energií, chcete-li. A tak se k ní také chovám.

Hromnice jsou též krásným časem, kdy se s dětmi můžete věnovat výrobě vlastních svíček. Když to jednou zkusíte, zjistíte, že je to ohromně jednoduché . A pokud jsou vaše děti podobné těm mým, určitě milují jakékoliv tvoření, při kterém vznikne něco hořlavého.

Takže jak na domácí svíčky? Ukážeme si několik způsobů, které budou vaše děti zaručeně bavit!

Vykrajované svíčky ze včelího vosku

Pro výrobu vykrajovaných svíček potřebujete pouze pláty včelího vosku, vykrajovátka na cukroví a knot. Při výběru plátů se nemusíte omezovat na tradiční medovou barvu – klidně experimentujte a zvolte třeba růžové, fialové nebo modré. Ze včelího vosku pak nechejte děti vykrajovat zvolený tvar. Pěkně vypadají hvězdičky, andílci a kytičky, ale fantazii se meze nekladou – například moji synové nejraději vykrajují lokomotivy a plachetnice.

Nachystejte si vždy alespoň šest stejných tvarů, ty potom pokládejte jeden na druhý a prsty pořádně umačkejte k sobě. Doprostřed nezapomeňte vložit knot! Vyrobit takovou svíčku trvá jen chvíli, takže výsledek je rychle vidět, což ocení zejména nejmenší děti. A navíc neznám dítě, které by nebavilo vykrajování!

Z plátů vosku můžete svíčky i stáčet, jen si je dopředu trochu nahřejte, aby vám nepraskaly.

Dejte nový život starým svíčkám a voskovkám

Nevím, jak to máte vy, ale já nechám svíčku málokdy dohořet až do konce. Zbytky starých svíček už se mi tolik nelíbí, při hoření  z nich kape všemi směry vosk… a tak raději sáhnu po nové. Pokud jste na tom podobně, zkuste si ze zbytků vosku vyrobit novou svíčku!

Vosk stačí zahřívat v misce ve vodní lázni, dokud se nerozpustí. Pokud vzniklá barva nevypadá podle vašich představ, můžete ji vylepšit kouskem staré voskovky (ano, té, kterou děti kreslí). Jednoduše ji přihoďte do misky, rozpusťte a dobře promíchejte s voskem. (Krásné voskovky seženete i u nás v e-shopu, ale těch by bylo do svíček škoda!) Výslednou směs nalijte do hezké skleněné nádobky (například od jogurtu), přidejte knot a nechte zatuhnout. Moc pěkně vypadají i malé svíčky v ořechových skořápkách.

Společně s voskovkou můžete rozpustit i vosk z bílých čajových svíček a doplnit jej o pár kapek vonného oleje, třpytky a další malé ozdůbky. Směs pak nalijte do hezké plechové krabičky, vložte do ní knot – a máte krásný dárek nebo dekoraci.
Přidejte trochu kouzla

Aby měly hromničky magickou moc, nemusejí být požehnané v kostele. Klidně si je požehnejte sami – udělejte s dětmi malý rituál a požádejte svíčky, aby vás po celý rok chránily před vším zlým. Když někdo bude potřebovat ochranu, stačí na chvíli zapálit svíčku a poprosit ji o pomoc.

Při výrobě svíček si můžete s dětmi povídat o ohni a o tom, co je a není hořlavé a jak svíčky vlastně fungují. Zkuste jim také přiblížit blesky a to, jak mohou být nebezpečné. Na procházce jim ukažte hromosvody na domech a vysvětlete, kam se mají v bouřce schovat, kdyby byly venku samy.

Využijte zimní večery ke společnému tvoření

Bavila vaše děti výroba svíček? Nabídněte jim více možností, jak vyjádřit svou kreativitu. Menší děti budou určitě nadšené z obrázků k dokreslení a pro větší doporučujeme třeba knihu Otisky prstů - zvířátka od Angels Navarro, specialistky na terapii hrou. Kluky bude bavit skládat vlastní lodě a holčičky se mohou zasnít u krásných sametových omalovánek.

A když bude čas jít spát, nemusíte v dětském pokojíčku zapalovat svíčky, abyste vytvořili příjemnou atmosféru. Zkuste noční lampičku ve tvaru ptačí budky i s roztomilým ptáčkem a uvidíte, jak se při ní bude dětem hezky usínat.

Užívejte si společné tvoření a pomáhejte dětem rozvíjet jejich kreativitu, jak to jen jde. V současném světě je to totiž jedna z nejcennějších schopností, kterou budou využívat po celý život.

Články