3 tipy, jak si s dětmi užít podzim jako z Ladových obrázků

13. 09. 2019

Váš letošní podzim se nemusí nést jen v duchu vyřezávání dýní a amerického Haloweenu. Vraťte se zpátky k našim českým kořenům a prožijte s dětmi podzim jako z Ladových knížek.

1. Ohřejte se u ohýnku

Snad na každém podzimním obrázku Josefa Lady stoupá k nebi kouř z ohýnku, ve kterém si děti pečou brambory v popelu. Tuhle podzimní romantiku můžete s dětmi zažít i dnes – stačí si jen založit ohniště na zahradě nebo najít veřejné ohniště v přírodě. Počítejte však s tím, že u táboráku strávíte víc času. V ohništi se totiž nejdříve musí vytvořit dostatečné množství popela, do kterého budete brambory zahrabávat.

Důležité je, aby se brambory při pečení nedotýkaly ohně ani žhavých uhlíků. Pokud se nechcete zdržovat čištěním upečených brambor od popela, můžete je před vložením do ohniště omýt, potřít olejem a zabalit do alobalu. Syrové brambory se budou v popelu péct přibližně hodinu. Pokud si je však nejdříve doma předvaříte, můžete si na nich pochutnat už za 20 až 30 minut.

Než se vám brambory upečou, můžete si nad ohněm opéct třeba podzimní jablíčka. Velký úspěch bude u dětí určitě mít i opékání hadů z kynutého těsta, které si samy namotají na klacík.

2. Proleťte se s drakem

Na Ladových podzimních obrázcích se na obloze často vznášejí papíroví draci. S malými dětmi, pro které by pouštění klasických draků bylo ještě náročné, si můžete vytvořit jednoduché papírové dráčky z ruličky od toaletního papíru. Na jeden konec ruličky budou děti lepit barevné proužky krepového papíru a druhým koncem jim provlékněte provázek, za který mohou dráčka držet v ruce. Pak už stačí děti jen pobídnout, aby se s dráčkem rozběhly – a pozorovat, jak se radují z toho, že za nimi vlaje dlouhý pestrobarevný dračí ocas.

Se staršími dětmi si můžete netradičního draka vyrobit i z velkých javorových listů. Začněte tím, že si vezmete do ruky první list, stopkou druhého listu jej propíchnete a pak ji znovu prostrčíte zpět. Stejným způsobem pak „přišijte“ třetí list ke druhému a pokračujte dál. S listovým dráčkem se děti mohou proběhnout po lese a pak si s ním třeba vyzdobit pokojíček.

3. Připravte si zásoby na zimu

Pozdní léto i podzim se dříve nesly ve znamení příprav na zimu. Zkuste si s dětmi vyrobit voňavé sladké křížaly po vzoru našich babiček, ale počítejte s tím, že je vaše ratolesti možná snědí ještě na podzim. Starší děti zapojte do krájení jablíček na plátky a ty menší mohou z plátků odkrajovat jádřince pomocí vykrajovátek na cukroví. Pokud nemáte sušičku na ovoce, můžete jablíčka usušit na sluníčku nebo v troubě s pootevřenými dvířky.

Užijte si babí léto i chladnější podzimní dny

Zatímco slunečné podzimní dny vás přímo lákají k tomu, abyste trávili co nejvíce času venku, během chladnějšího počasí se s dětmi určitě rádi doma zachumláte do deky třeba při prohlížení knížek Josefa Lady nebo hraní her. Na podzimní období se výborně hodí například naše stromové trojpexeso, se kterým se děti snadno a zábavně naučí rozpoznávat listy i plody nejběžnějších stromů. A společné povídání o podzimu si můžete zpříjemnit třeba hraním krásně ilustrovaného lota s tématem čtyř ročních období nebo veselou magnetickou hrou.