Otevírání studánek  - rituál s dětmi

29. 05. 2019

Otevíráním studánek a symbolickým vyčištěním jejich pramene po dlouhé zimě vítali naši předkové jaro a léto. Dnes se k této tradici vrací řada obcí a pořádá veřejné slavnosti či průvody. S dětmi si ale můžete naplánovat i vlastní výlet ke studánce a vytvořit si tak každoroční rodinný rituál, na který se budete společně těšit.

Otevírání studánek bývalo významnou slavností

V minulých dobách byly studánky důležitým zdrojem pitné vody, takže se o ně lidé náležitě starali a oceňovali jejich význam. Každoroční slavnost otevírání studánek pro ně představovala nejen příležitost studánku vyčistit a pečovat o ni, ale byla i významným rituálem, který symbolicky zaháněl neštěstí a vše zlé. Během slavnostního dne se ke studánce vypravil dětský průvod v čele s dívkou, která hrála roli královny. Děti pak u studánky zpívaly a tancovaly a nakonec společně vyčistily její pramen od bahna, spadaného listí a dalších nečistot.

Dnes je tradice otevírání studánek postupně opět obnovována. Nejznámější obcí, kde se pravidelně koná slavnost studánek, jsou Tři studně na Vysočině. Bylo to právě zde, kde našel inspiraci ke své skladbě „Otevírání studánek“ Bohuslav Martinů – a zdejší studánky i lesy stojí za návštěvu nejen v době oslav, ale po celý rok.

Vypravte se za studánkami i dnes

V současné době je už bohužel mnoho dřívějších studánek zapomenutých, zpustlých nebo zcela zničených. I dnes si ale můžete v národním registru pramenů a studánek najít nejbližší volně přístupnou studánku a vydat se k ní s dětmi. S sebou si vezměte plecháček, který vám kromě pití poslouží i k jednoduchému rituálu. Stačí do něj nabrat trochu vody, symbolicky s ní pokropit všechny čtyři světové strany, poděkovat studánce za vodu a odehnat vše zlé. Po vzoru studánkových slavností pak můžete studánce společně s dětmi i zazpívat nebo zatancovat.

Hrajte si s vodou i doma

Výlet za studánkou je krásnou příležitostí, jak začít děti učit o vodě i jejím koloběhu, vlastnostech a významu pro život. Doma pak můžete s dětmi kromě oblíbeného přelévání vyzkoušet i malování vodou na chodník, zábavné vodní omalovánky nebo hru s lodičkami, které mění barvu v závislosti na teplotě vody. Velmi oblíbená je i stavebnice z kostek naplněných obarvenou vodou. Děti s ní mohou zkoumat, jak se při naklonění kostky mění vodní hladina, jak přes ni prosvítají sluneční paprsky nebo jak se jednotlivé barvy vody skládají.

Skvělou zábavou je také barvení vody pomocí potravinářských barev nebo pozorování toho, co se stane po smíchání vody a oleje. Se staršími dětmi můžete zkoumat, jak se měří objem vody a kolik se jí vejde do různě vysokých a širokých nádob. Vyzkoušet si můžete i to, jak probíhá čistění vody. Stačí dát dětem lahev naplněnou vodou znečištěnou blátem, hlínou či pískem, a k tomu trychtýř a materiály, které mohou posloužit jako filtr – papír, trávu, písek či rašelinu.

Oblíbené je také zkoumání různých skupenství vody. Dolování zamrzlých předmětů z kusu ledu je nejen skvělou zábavou, ale i vynikajícím osvěžením během horkých letních dnů, stejně tak jako stavění staveb z barevných ledových kostek. Nakonec můžete nechat některé kousky ledu na sluníčku a jiné ve stínu a pozorovat, jak rychle roztají.

Večer před spaním si pak s dětmi můžete vyprávět o tom, která zvířata žijí poblíž studánek a rybníků, třeba nad pohádkovou knížkou o Kvakovi a Žbluňkovi.

Články