Návyky je dobré budovat od mala: Jak vzdělávat děti v oblasti ústní hygieny

12. 12. 2023

Při snaze o vypěstování celoživotních návyků v oblasti zdraví a pohody je nejdůležitější vštípit dětem správné postupy zubní hygieny. Zářivý úsměv začíná včasnou výchovou a tento článek si klade za cíl provést vás základními informacemi o tom, jak naučit děti důležitosti péče o ústní dutinu. Od hravých technik čištění zubů až po výběr správných dentálních pomůcek – prozkoumáme jednoduché a účinné strategie, díky nimž se zubní hygiena stane pozitivní a rutinní součástí každodenního života každého dítěte.

Proč je péče o zuby důležitá?

Zdraví ústní dutiny může sloužit jako okno do celkového zdraví, přičemž tato souvislost nemusí být na první pohled patrná. V ústech se vyskytuje velké množství bakterií, které jsou většinou neškodné. Stejně tak se však mohou vyskytovat v ústech bakterie, které přispívají k onemocnění. Čím dříve se děti naučí základům péče o zuby, tím spíše budou tyto zvyky využívat i v dospělosti.

Vrozená obranyschopnost organismu a pečlivá péče o ústní dutinu, jako je každodenní čištění zubů kartáčkem a zubní nití, obvykle udržují bakterie pod kontrolou. Nedostatečná ústní hygiena však může zvýšit počet bakterií na úroveň podporující infekce ústní dutiny, jako je zubní kaz a onemocnění dásní.

Navíc některé léky, včetně dekongestiv, antihistaminik, léků proti bolesti, diuretik a antidepresiv, mohou snižovat průtok slin. Sliny působí jako přirozený čisticí prostředek, který odstraňuje částečky potravy a neutralizuje kyseliny produkované bakteriemi v ústech. Tím chrání před mikroby způsobujícími onemocnění.

Onemocnění ústní dutiny

Ke vzniku těchto onemocnění přispívá špatná ústní hygiena spolu s faktory, jako je strava a životní styl. Zubní kaz vzniká v důsledku demineralizace zubní skloviny kyselinami produkovanými bakteriemi. Periodontální onemocnění, včetně zánětu dásní a parodontitidy, postihují dásně a podpůrné struktury zubů, což vede k zánětu, možné ztrátě zubů a nutnosti zubních implantátů.

Zde je přehled jednotlivých onemocnění, kterými může člověk ve vztahu s dutinou ústní trpět: 

 • Zubní kazy: Vznikají v důsledku demineralizace zubní skloviny kyselinami produkovanými bakteriemi
 • Periodontální onemocnění (zánět dásní, parodontitida): Zánět dásní a podpůrných struktur, který může vést ke ztrátě zubů
 • Rakovina dutiny ústní: Postižení různých oblastí včetně rtů, jazyka, tváří a krku
 • Plísně v dutině ústní: Plísňová infekce způsobující bílé léze (puchýře, atp.) v ústech
 • Vředy: Bolestivé vředy na vnitřní straně úst
 • Poruchy temporomandibulárního kloubu (TMJ): Postižení čelistního kloubu, které vede k bolesti a poruchám funkce celé ústní dutiny

Onemocnění, která se zdravím zubní dutiny souvisí

Se zdravím ústní dutiny mohou být provázány různé nemoci a stavy, jako např:

 • Endokarditida, což je infekce postihující vnitřní výstelku srdce
 • Kardiovaskulární onemocnění s možnou souvislostí se záněty a infekcemi způsobenými bakteriemi v ústní dutině.
 • Těhotenské a porodní komplikace, přičemž parodontitida souvisí s předčasným porodem a nízkou porodní hmotností
 • Zápal plic, protože bakterie z ústní dutiny mohou proniknout do plic a vést k onemocnění dýchacích cest.

 Kromě toho mohou mít na zdraví ústní dutiny vliv některá onemocnění, jako je cukrovka, HIV/AIDS, osteoporóza, Alzheimerova choroba, poruchy příjmu potravy, revmatoidní artritida, některé druhy rakoviny a Sjögrenův syndrom.

Děti a ústní hygiena

Základy čištění zubů – jak na to?

Zajistit dítěti celoživotní vynikající ústní zdraví je běžnou rodičovskou touhou. Zásadní je usnadnit jim vytvoření pevných základů, vést je k pěstování správných stravovacích návyků, vštěpovat jim rutinní péči o zuby a naučit je, jak k péči o zuby přistupovat harmonicky. Rodičovský zásah hraje obzvláště velkou roli hlavě před dosažením 6. roku života dítěte, kdy se stává v tomto ohledu do určité míry soběstačné.

Vydejte se správným směrem od začátku

Pečlivá péče o zuby a dásně významně ovlivňuje celkovou pohodu dítěte. Kromě toho, že napomáhají přirozenému vývoji řeči a žvýkání, slouží mléčné zuby jako místo pro stálé zuby. Přesto jsou náchylné ke kazivosti, což může způsobovat bolest a nepohodlí a ovlivňovat dráhu vývoje stálých zubů. Podpořte zdravý úsměv svého dítěte dodržováním následujících pokynů:

 • Vytvořte rutinu čištění dásní vašeho dítěte pomocí čistého vlhkého hadříku nebo dětského zubního kartáčku. V této fázi je použití zubní pasty zbytečné; k tomuto úkolu stačí pouhá voda.
 • Po prořezání prvních zoubků dítěte naneste minimální množství fluoridované zubní pasty – zhruba jako "zrnko rýže" pro děti do 3 let a "hrášek" pro děti starší 3 let. Nadměrné požití fluoridu může vést ke vzniku bílých skvrn na zubech, proto děti poučte, aby si důkladně vypláchly ústa a vyloučily přebytečnou zubní pastu.
 • Dbejte na používání zubního kartáčku s měkkými štětinami. Jakmile má dítě dva sousední zuby, začněte používat zubní nit. Vyhledejte dentální nitě a další výrobky určené speciálně pro děti.


Praktické tipy

Nedávná studie zdůraznila touhu rodičů po jasných a praktických pokynech a informacích týkajících se průběžné péče o zuby jejich dětí, které by jim poskytli zubní lékaři a hygienisté. Díky tomu se nebudou tyto informace napříč lidmi příliš lišit a bude jasné, co je správný postup. Zde je souhrn:

 1. Uvědomte si význam dětských zubů

Primární zuby hrají klíčovou roli v tom, aby děti mohly efektivně mluvit a žvýkat. Ovlivňují také vývoj obličeje a udržují prostor pro stálé zuby, které přijdou posléze.

Pravidelně kontrolujte mléčné zuby svého dítěte, abyste zajistili správné čištění a celkové zdraví zubů. Zkoumejte zuby, zda nemají bílé nebo tmavé skvrny zvednutím předního rtu. Stejně tak dejte pozor i na dásně, zda vykazují známky zdraví. Pokud se objeví jakékoli problémy, neprodleně si domluvte návštěvu zubního lékaře. Stejný důraz klaďte i na vyváženou stravu, dostatek základních vitamínů a vápníku.

 1. Naučte se správnou techniku

Veďte dítě k důslednému čištění zubů alespoň dvakrát denně, zejména po probuzení a před spaním. Vaší povinností je starat se o čištění zubů vašeho dítěte, dokud nedosáhne přibližně 6 let a nedokáže si zuby vyčistit samo. I v této fázi je rozumné dohlížet na to, aby si zuby čistily důkladně a používaly správné množství zubní pasty.

Mohlo by vás zajímat: S péčí o zuby může pomoct i dentální hygiena. Znáte výhody a nevýhody dentální hygieny?

Krátkými, jemnými tahy čistěte všechny plochy zubů – horní, přední i zadní – se zvláštním důrazem na zadní zuby a podél linie dásní. Při umísťování zubního kartáčku používejte úhel 45 stupňů. Vštěpujte dítěti, že při čištění zubů záleží na čase. Doporučujte, aby čištění zubů trvalo minimálně dvě minuty aktivního čištění. Kromě toho zdůrazněte, že je důležité při čištění zubů zapojit i jazyk, aby se odstranily bakterie a udržel trvalý svěží dech.

 1. Učiňte z čištění zubů zábavu

Přiznejme si to, čištění zubů není příliš zábavná věc. Děti však příliš nerozumí následkům a okolnostem, které jdou s nedodržováním péče o zubní dutinu ruku v ruce. Proto je důležité učinit z této jinak nezábavné činnosti příjemnou aktivitu. Zde je několik tipů:

 • Umožněte dítěti "trénovat" čištění zubů na milované panence nebo plyšákovi.
 • Pěstujte návyk společného čištění zubů, předvádějte správnou techniku a zapojte se do rozhovorů o důležitých aspektech zubního zdraví.
 • Zajistěte přiměřenou dobu čištění zubů tím, že nastavíte časovač nebo dítě vyzvete, aby si zuby čistilo spolu se speciální písničkou, čímž zaručíte alespoň dvouminutové čištění zubů.
 • Zapojte dítě do procesu výběru zubního kartáčku. Umožněte mu vybrat si kartáček v jeho oblíbené barvě nebo ozdobený jeho oblíbenou kreslenou postavičkou. Prozkoumejte různé příchutě zubních past a ujistěte se, že obsahují fluorid.
 • Vytvořte zábavnou edukativní hru s nejčastějšími mýty a fakty o čištění zubů. A nezapomeňte samozřejmě na cenu pro vítěze. 
 1. Nabídněte vodu mezi jídly a před spaním

Chcete-li zmírnit nepříznivé účinky sladkých nápojů na zuby malých dětí, povzbuzujte je, aby v těchto intervalech konzumovaly vodu z kohoutku.

Pití vody pomáhá udržovat optimální stav ústní dutiny. Slouží jako přirozený čisticí prostředek, který odplavuje zbytky jídla a neutralizuje kyseliny produkované bakteriemi v ústech.

Hydratace ústní dutiny také napomáhá tvorbě slin, které hrají důležitou roli při regulaci PH v ústech a podporují remineralizaci zubní skloviny.

Konzumace vody před spaním navíc pomáhá zmírnit sucho v ústech, což je stav, který může přispívat k růstu škodlivých bakterií a snižovat produkci slin během spánku.

 1. Omezte limonády

Podle Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí je zubní kaz nejrozšířenějším chronickým onemocněním u dětí. K problémům se zuby u malých dětí často přispívá nadměrná konzumace cukru, zejména neustálé popíjení sladkých nápojů.

Strategický přístup k ochraně zubního zdraví dětí zahrnuje omezení konzumace slazených nápojů, jako jsou džusy, které mohou obsahovat srovnatelné množství cukru jako sycené nápoje. U dětí mladších 4 let se doporučuje omezit příjem džusu na maximálně 100 ml denně.

Jak často navštěvovat lékaře a kdy poprvé?

Rodiče se často ptají, kdy je ideální doba pro první návštěvu zubaře. Doporučuje se naplánovat tuto úvodní návštěvu ve věku jednoho roku. Během této úvodní návštěvy se rodičům poskytují nejen informace týkající se možných problémů s prořezáváním zubů, ale také návštěva spočívá v navedení ke správné ústní hygieně. Zásadní je pokračovat v pravidelných preventivních prohlídkách. Vzhledem k tomu, že děti jsou náchylné ke vzniku zubního kazu rychleji než dospělí, je vhodné, aby rodiče plánovali preventivní prohlídky u svých dětí každých šest měsíců. Tato rutina zajišťuje včasné odhalení a prevenci potenciálních problémů. Pokud jde o ošetření dětí, vstupují do hry specifické aspekty. Spolupráce pacienta a dítěte v zubní ordinaci je prvořadá. Je nezbytné mít na paměti, že omezená doba trvání návštěvy ordinace, která obvykle trvá jen několik minut, není pro zubaře nebo sestry dostatečná. Klíčová je účinná domácí příprava. Obecným doporučením je začlenit do programu hru, například vyzkoušet hraní rolí zubaře a pacienta. Doporučuje se vyhnout se frázím typu "bude/nebude to bolet" a místo toho poskytnout upřímné informace o možném nepohodlí. Dále je nezbytné vyhnout se používání zastrašovacích taktik, jako je vyhrožování návštěvou zubního lékaře jako důsledkem špatného chování, protože to může negativně ovlivnit vnímání zubní péče ze strany dítěte.


Hry, kterými dítěti pomůžete k lepším zvykům

Je důležité vědět, jak vést a motivovat děti ke zdravému životnímu stylu. Proto zde máme několik tipů, jak nenásilně a nepřímo naučit děti správným návykům, díky kterým si informace a jednotlivé kroky lépe přisvojí. Postupy jsou popsány pro větší skupinky dětí, což činí aktivity zábavnější. Přesto mohou být aplikovány i na jednotlivce.

Snězte to!

Cíl hry: Usnadnit rozpoznávání zdravých potravin u malých dětí.

Potřebné materiály:

 • Různé plastové potraviny, např. ovoce, zelenina nebo obrázky znázorňující různé druhy potravin.
 • Několik zabalených bonbónů a sladkostí nebo obrázky znázorňující bonbóny a jiné cukrovinky.
 • Dvě velké nádoby, například košíky, misky nebo krabice.
 • Vyrobený usměvavý a zamračený obličej připevněný na nádobách.

 Postup:

 1. Děti se shromáždí v půlkruhu před vámi.
 2. K prezentaci různých potravin použijte buď obrázky, nebo hmatatelná plastová vyobrazení.
 3. Vyzvěte děti, aby potraviny identifikovaly. V případech, kdy je identifikace náročná, uveďte název a požádejte děti o zopakování.
 4. Postupujte tak, že je poučíte o tom, že některé potraviny sice mohou být chutné, ale jejich nadměrná konzumace není vhodná.
 5. Zopakujte cvičení s pojmenováním a poté každou potravinu zařaďte do kategorie zdravých či nezdravých potravin. Například označte mrkev jako zdravou volbu a sladkosti jako nezdravou variantu. Během tohoto procesu zapojte děti tak, že budou střídavě vkládat potraviny do příslušné nádoby – položky považované za zdravé by měly jít do nádoby označené úsměvem, zatímco ty, které jsou považovány za nezdravé, by měly být umístěny do nádoby se zamračeným obličejem.

 Inspirujte se: Víte, jak můžete snížit hladinu cukru v krvi pomocí jídla?

Čistěte, čistěte, čistěte si zoubky!

Cíl hry: Cílem této lekce je vštípit dětem předškolního věku porozumění postupům, které přispívají k udržení dobrého zdraví.

Potřebné materiály:

 • Šedý nebo světle hnědý papír se vzory zubů
 • Bílá temperová barva
 • Několik zubních kartáčků
 • Několik malých kelímků

Postup:

 1. Zahajte s dětmi diskusi o návycích podporujících zdraví, která se bude týkat například mytí rukou, správné výživy a čištění zubů.
 2. Předložte vizuální obrázky znázorňující tyto návyky a zeptejte se na možné následky, pokud jsou tyto návyky každodenně zanedbávány.
 3. Zapojte děti tím, že se jich zeptáte, zda si čistí zuby, a vyzvěte je, aby uvedly důvody tohoto návyku.
 4. Předveďte správný způsob čištění zubů pomocí modelu nebo poskytnutého vzoru zubů:
  • Na zubní kartáček naneste množství zubní pasty o velikosti hrášku.
  • Umístěte kartáček k linii dásní a dělejte malé, jemné kroužky.
  • Čistěte si jeden nebo dva zuby najednou podle předem stanoveného postupu (zleva doprava nebo zprava doleva; nejprve horní, pak dolní nebo naopak).
  • Před čištěním vnitřních zubů vyčistěte vnější stranu všech zubů.
 5. Činnost přizpůsobte věku dětí a umožněte jim, aby se střídaly v předvádění toho, co se naučily.
 6. Pro praktickou část jim dejte model zubů, který bude hnědou barvou zabarvený. Hned nato dejte dětem štětce s bílou temperou, aby zuby přeměnily do zdravého stavu.

Podívejte se na správnou výživu

Cíl hry: Cílem této aktivity je pomoci dětem, aby byly schopny:

 • rozpoznat části obličeje;
 • pochopit, co jednotlivé části obličeje dělají;
 • rozpoznat ovoce a zeleninu;
 • používat smysly k rozpoznání a popisu ovoce a zeleniny;
 • pochopit, že ovoce a zelenina jsou zdravé potraviny.

 Potřebné pomůcky:

 • Staré časopisy a knihy s nejrůznějšími obrázky
 • Kopie šablon ovoce, zeleniny a obličejů
 • Lepidlo a pastelky nebo smývatelné fixy
 • Pokud máte k dispozici, nakrájejte ovoce a zeleninu, aby je děti mohly na konci aktivity sníst

Postup:

 1. Povídejte si s dětmi o částech obličeje (oči, ústa, nos a uši). Požádejte je, aby popsaly k čemu každá z těchto částí obličeje slouží – oči k vidění, ústa k ochutnávání a jídlu, nos k čichání a uši ke slyšení.
 2. Dále nechte děti sedět u malého stolku. Rozdejte jim časopisy a knihy.
 3. Nejprve je požádejte, aby vyhledaly obrázky lidí, a požádejte je, aby vám ukázaly části obličeje (ústa, zuby, oči, nos, uši atd.). Pokud jsou děti schopné, nechte je obrázky vystřihnout.
 4. Dále jim řekněte, že abychom si udrželi zdravé tělo, měli bychom se snažit jíst určité potraviny, zejména ovoce a zeleninu. Nechte je vyhledat v časopisech obrázky ovoce a zeleniny. Vyzvěte je, aby ukázaly, co našly. Pokud jsou děti schopné, nechte je obrázky vystřihnout.
 5. Nechte je vybrat ovoce nebo zeleninu, kterou budou zdobit, a to spolu s vybarvováním.


   

Závěrem

Zavedením pravidelného čištění zubů, používáním zubní nitě a zubních prohlídek nejenže zabráníte okamžitým problémům dítěte, jako je zubní kaz, ale také vypěstuje celoživotní návyky péče o sebe sama a zodpovědnosti. Předejdete tak nepříjemným a složitým zubním zákrokům, které jsou s nedostatečnou péčí o zuby spojené. Kromě přínosu pro ústní zdraví zvyšuje zářivý úsměv sebevědomí dítěte a jeho sociální interakce, což zdůrazňuje širší dopad správných zubních návyků. Vzdělávání dětí v oblasti ústního zdraví vyžaduje spolupráci rodičů, pedagogů a zdravotníků. Použitím kreativních vzdělávacích nástrojů, zpříjemněním péče o zuby a působením jako pozitivní vzor hrají dospělí klíčovou roli při posilování aktivní účasti dětí na ochraně vlastního zubního zdraví.

Jakub Novák, Obsahový specialista na optimalizaci webů z PoctiveSEO

Zdroje:

https://www.kidcentraltn.com/health/oral-health/brushing-basics--teaching-kids-oral-health.html

https://www.innovativepediatricdentistry.com/dental-hygiene-your-child/

https://scdhec.gov/sites/default/files/Library/ML-025192.pdf

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/dental/art-20047475 -

https://www.nemocnice-horovice.cz/data/dite_v_ordinaci.pdf

Pro souhlas s použitím analytických, personalizovaných a reklamních cookies pro eshop Mamiee.cz klikněte na tlačítko "Souhlasím"Další informace

SouhlasímNastavení