Hry ve sněhu, které budou bavit vás i vaše děti

03. 02. 2019

Už jste postavili sněhuláka, hráli koulovačku, vytvářeli sněhové andělíčky… a nic dalšího vás nenapadá? Přinášíme několik osvědčených tipů na hry ve sněhu, které si užijete s dětmi všech věkových kategorií!

Zima je v plném proudu a dostat děti ven dá občas pěkně zabrat. Oblékání trvá dlouho a venku není tolik zajímavých možností ke hře jako v létě. Zkuste děti příště navnadit některou z nových her a uvidíte, že i vy se budete na zimní procházku víc těšit!

Polární lovecká výprava

Jedním z dětmi nejoblíbenějších polárních zvířat je lední medvěd. Nebojte, nebudeme ho lovit! Naopak

 – pomůžeme mu sehnat dostatek ryb, aby měl co žrát.

Nejprve vybereme někoho, kdo bude představovat polárního medvěda (může to být některé z dětí, ale nejčastěji to budeme my sami) a místo, kde bude stát. Potom vyšlapeme v okolí cestičky, které budou představovat ledové kry. Děti smí chodit jenom po nich. Po stranách cestiček rozmístíme sněhové koule (10 – 15 by mělo stačit), které představují ryby, každé dítě vybavíme lopatkou a lov může začít!

Cílem je pohybovat se jen po vyšlapaných cestičkách (ledových krách), nabírat na lopatky sněhové koule (lovit ryby) a nosit je medvědovi.

Nezapomeňte, že velká část zábavy spočívá ve schopnosti medvěda vydávat různé vtipné zvuky, když bude ryby požírat!

Sníh nemusí být jen bílý

Vybavte dítě rozprašovačem, do kterého nalejte vodu obarvenou potravinářským barvivem. Pokud máte víc dětí, ať si každé zvolí svou barvu. S těmito barevnými spreji se dají v zimě venku podnikat všemožné aktivity!

Nejjednodušší je jen tak stříkat na sníh a snažit se něco nakreslit. Další jasnou volbou je střelba z dálky na cíl – třeba na sněhové koule nebo sněhuláka.

Můžete ale hrát i složitější hry. Vytvořte cestičky jako v předchozí hře a rozmístěte kolem nich sněhové koule. Na každou z nich udělejte barevnou značku a pro každou z barev vytvořte deset koulí. Jakmile se začne hrát, děti mají za úkol běhat po cestičkách (přeskakovat z jedné na druhou se nesmí) a hledat sněhové koule své barvy. Když nějakou najdou, naberou ji na lopatku a přenesou na hromádku na startu. Vyhrává ten, který jako první nasbíral všech deset koulí své barvy.

Dobrodružná cesta za pokladem

Pokud si můžete připravit místo předem (například na velké zahradě), určitě doporučujeme zahrát si s dětmi na hledání pokladu. Barevnou vodou nakreslíte na zemi start a značky, vedoucí k dalším stanovištím. U každého je potřeba splnit nějaký úkol, aby mohly děti postoupit dál. Někdy to bude hod koulí do dálky, jindy postavit malého sněhuláka nebo plazit se po břiše určenou trasou.

Až se dostanou k místu pokladu, označeného velkým barevným křížem, musí ho ještě vykopat ze sněhu. A potom si už mohou jen užívat zasloužené výhry! Jako poklad poslouží plechová krabice, naplněná zdravými dobrotami a nějakou tou drobností pro radost – například populární origami skládačkou s motivem polárních zvířat.

Hrajeme si venku i doma

Často se v zimě nechce ven ani nám dospělým. Když je chladno a nevlídno, marně v sobě hledáme chuť nabalit se do několika vrstev oblečení. A děti to mají úplně stejně. Vyplatí se proto zpříjemnit jim a zároveň i sobě čas strávený venku neokoukanými hrami a objevovat společně nové možnosti zábavy, které nám přináší každé ročního období.

Po vydatném venkovním dovádění si pak doma užijte chvilku odpočinku s horkým moštem nebo čokoládou. Pěkně v teple pak můžete s nejmenšími dětmi třeba objevovat polární zvířátka, se staršími se naučit víc o koloběhu ročních období anebo procvičit jemnou motoriku vtipně a hravě.

Přejeme vám spoustu radosti při společných hrách venku i doma!

 

Články