5 tipů, jak vést děti zábavným způsobem k ekologii nejen na Den Země

17. 04. 2019

Jak nejlépe docílíte toho, aby vaše děti smýšlely ekologicky po celý život? Veďte je k tomu vlastním příkladem už od dětství. Nejen na Den Země si s nimi povídejte o tom, co je důležité pro jejich zdraví i pro naši planetu – a především jim vše názorně ukazujte v praxi.

Děti se nejlépe učí nápodobou, hrou i vlastními zážitky – a přesně těmito způsoby v nich nejsnáze probudíte zájem o ochranu přírody a zdravý životní styl. Nečekejte, až budou vaše děti starší a inspirujte se našimi tipy, jak v nich můžete podporovat ekologické cítění už od nejútlejšího věku.

1. Tříděním odpadu si děti procvičí barvy i vlastnosti jednotlivých materiálů

Do třídění odpadu můžete svoje malé batole zapojit už od chvíle, kdy se naučí rozpoznávat základní barvy. Pořiďte si barevně rozlišené odpadkové koše a vždy, když budete chtít něco vyhodit, požádejte dítě o pomoc. Uvidíte, že se brzy naučí samo rozpoznávat, do kterého koše daný předmět patří.

Aby si vaše děti začaly více všímat rozdílů mezi jednotlivými materiály, zahrajte si s nimi jednoduchou třídící hru. Nejprve jim vyskládejte na stůl různé předměty z domácnosti společně s lupou, magnetem a kouskem dřívka. A pak už jen nechejte svoje malé vědce zkoumat, čím se od sebe jednotlivé materiály liší. Všechny předměty pak můžete společně roztřídit například podle toho, jestli jsou magnetické, měkké či tvrdé nebo jaký zvuk vydávají po klepnutí dřívkem.

Kromě plastů, papíru a skla naučte děti třídit také bioodpad. Pokud nemáte vlastní zahradu, na které by mohly děti pozorovat vznik kompostu, pořiďte si domácí vermikompostér, který se vejde i do malého bytu. O rozkládání zbytků jídla i zábavnou podívanou pro děti se v něm postarají kalifornské žížaly.

třídit odpad

2. Zažijte společnou zábavu díky upcyklaci

Už jste slyšeli od upcyklaci? Jedná se o přeměnu starých nebo již použitých věcí, které by jinak skončily v odpadkovém koši, na nové produkty. V domácnosti s dětmi snadno prodloužíte nepotřebným věcem životnost tím, že je využijete na výtvarné tvoření.

Z děravých ponožek si tak můžete vyrobit barevné maňásky, z plastových kelímků a starých nafukovacích balónků bubínky, z ruliček od toaletního papíru veselá zvířátka a z větších kartonových trubek kuličkodráhu nebo dešťové hole. K výtvarným aktivitám lze dobře zužitkovat i zbytky starých semínek, luštěnin a obilovin, kterými mohou děti polepit různé tvary vystřižené z nepotřebných kartónů.

3. Choďte s dětmi často do přírody

Jak nejlépe přivedete děti k tomu, aby měly rády přírodu a zajímaly se o její ochranu? Choďte s nimi často ven. Les, louka, ale i vaše vlastní zahrada jsou pro děti tím nejlepším hřištěm, na kterém mohou navíc každý den pozorovat, jak se stromy, rostliny i celá krajina mění během roku.

Na výpravy do přírody vybavte své malé průzkumníky malým dalekohledem a dětskou verzí lupy nebo rovnou nádobou na pozorování hmyzu. O všech nových objevech si pak můžete společně najít spoustu zajímavých informací v nádherně ilustrovaných knihách Animalium a Botanicum.

příroda

4. Naučte děti vyhledávat zdravé, kvalitní a lokální potraviny

Ukažte dětem, že nejlépe chutná zelenina koupená na trhu od místního farmáře nebo vypěstovaná na vaší vlastní zahradě. I na malém pozemku nebo dokonce na balkóně si můžete založit jedlou zahrádku s bylinkami, jahodami i nenáročnými druhy zeleniny, jako jsou ředkvičky a menší odrůdy rajčat či paprik. I nejmenší děti vám určitě s radostí pomohou nejen se sklízením úrody, ale také se zaléváním a další péčí o rostliny.

S malými dětmi si můžete o původu jídla povídat při hraní s naučným puzzle, které jim ukáže, odkud se berou základní potraviny, jako jsou vajíčka, sýr či ovoce. Starším dětem můžete postupně začít vysvětlovat i to, proč je lepší jíst lokální potraviny, které na jejich talíř nemusely cestovat přes polovinu zeměkoule, a co všechno mohou v životním prostředí i v našem těle způsobovat konvenční hnojiva a postřiky.

potraviny

5. Vyzkoušejte naučné hry s přírodními motivy

Už při hrách s plyšovými hračkami, figurkami nebo magnetkami si nejmenší děti jen tak mimochodem zapamatují, jak se jmenují zvířátka, se kterými se mohou potkat na statku nebo na zahradě či v lese. Přírodní motivy jsou však oblíbené i u starších dětí, které si v zápalu hry ani nevšimnou, že se právě při partii pexesa naučily, jaký tvar má list javoru nebo liščí stopa. Kromě oblíbeného pexesa či naučného trojpexesa si s dětmi můžete zahrát i zvířátkové bingo.

Užijte si s dětmi oslavy Dne Země – a pak se s nimi o naši planetu starejte po celý rok

I v menších obcích se u příležitosti Dne Země pořádají koncem dubna oslavy, akce pro děti s ekologickou tématikou nebo organizované vycházky do přírody, spojené s přenáškami či úklidem odpadků v lese. Vezměte na tyto akce celou rodinu a načerpejte společně inspiraci a motivaci k tomu, abyste se s dětmi starali o zdraví naší planety po celý rok.

Články