Proč si s dětmi začít zpívat, i když si myslíte, že to neumíte

18. 12. 2019

Co dělat, když se vám zdá, že už máte všeho nad hlavu? Začněte si zpívat! Zpívání je totiž vynikající způsob, jak zůstat v klidu, zapomenout na starosti a plně se ponořit do společných okamžiků s dětmi. Tím ale jeho přínosy zdaleka nekončí.

1. Zpívání je zdravé pro tělo

Zpívání prohlubuje dýchání, okysličuje organismus a posiluje krevní oběh. Pokud se mu budete věnovat pravidelně, zlepší vám imunitu, zvýší fyzickou zdatnost a může dokonce i napravit vadné držení těla.

2. Zpěv je vynikajícím antidepresivem

Při zpěvu se uvolníte a zbavíte stresu. A protože se při něm vyplavují hormony štěstí serotonin a oxytocin, netrpí lidé, kteří si pravidelně zpívají, tak často depresemi. 

3. Hudba prohlubuje pouto mezi vámi a dětmi

Skrze společné zpívání se s dětmi snadno naladíte na jednu vlnu a uvolníte případné komunikační bloky, které mezi vámi mohou občas vzniknout. Máte strach před dětmi zpívat, protože si myslíte, že to neumíte? Pak klidně odhoďte obavy a pusťte se do toho. Děti totiž nepotřebují slyšet dokonale provedené skladby, ale vnímat melodii, rytmus a váš hlas, který mají tolik rády. A nezapomínejte, že jste svým dětem příkladem – když se budete bát zpívat, budou ke zpěvu úplně stejně přistupovat i ony.

4. Zpívání rozvíjí dětský mozek

Při zpívání zapojují děti hned několik částí mozku najednou. Během výzkumů bylo například dokázáno, že děti, které často zpívají, se snáze učí cizí jazyky a dokážou lépe zpracovávat emočně náročné situace. Zpívání souvisí také s rozvojem řečových dovedností, které můžete odmalička podporovat i pomocí říkadel. Když do nich zapojíte ještě ruce, nohy a mimiku, bude to děti více bavit a zároveň si u toho budou posilovat propojení mezi různými mozkovými centry. Zkuste doprovodit veselou básničkou třeba neoblíbené čištění zubů a uvidíte, že se na nový rituál začnou vaše děti těšit.

5. Váš zpěv děti uklidňuje

Protože znají děti váš hlas už z prenatálního období, dokážou je už od narození uklidnit vaše ukolébavky i další písničky. Do zpívání klidně zapojte i starší sourozence, kteří budou mít radost z toho, jak na ně miminko reaguje a jak se o něj dokážou společně s vámi postarat.

Začněte zpívat hned teď

Na zpívání je úžasné, že k němu vlastně nic nepotřebujete – začít můžete klidně právě teď. Pobídněte děti, aby se přidaly nebo vás doprovodily tancem či hrou na jednoduché hudební nástroje, jako jsou rumbakoule nebo tamburíny, kterou zvládnou i malá batolata. Starší děti už můžete učit i to, jak písničky rytmizovat, nebo si pro ně můžete vymyslet jednoduché pohybové hry. A po společném muzicírování si můžete s dětmi sednout ke stolu a užít si další zábavu při kreslení zvířátek nebo postaviček z jejich oblíbených písniček.