Co přibalit dětem na prázdniny u moře, k babičce nebo na tábor?

10. 06. 2019

Také nemáte rádi balení kufrů před každou dovolenou? Na tu letní toho děti naštěstí moc nepotřebují – stačí pár kousků náhradního oblečení a několik her či hraček, díky kterým jim rychleji uběhne cesta k moři, zažijí zábavu s kamarády na táboře nebo se jim bude lépe usínat u babičky.

Objevujte s dětmi podmořský svět nejen na pláži

Dovolená u moře je úžasným zážitkem pro děti v každém věku. Když jedou k moři poprvé, otevře se dětem úplně nový svět – slaná voda, vlny a všude kolem obrovské pískoviště nebo spousta kamínků. Přímo na pláži toho děti moc nepotřebují. K několikahodinové zábavě jim zabalte jen námořnický kyblík na vodu či písek a sadu formiček na stavbu hradu, se kterými si snadno vyrobí dokonalé hradby, věžičky i točité schodiště. Pak už stačí jen dozdobit výsledné dílo mušličkami a pozorovat, co se s ním stane během přílivu.

Během odpočinku pod slunečníkem si s dětmi můžete přečíst pohádkovou knížku z podmořského světa o velrybě Gerdě nebo nerušeně relaxovat, zatímco se vaše ratolesti zabaví s kreativními samolepkovými sadami s motivem pirátů nebo mořských víl.

Na letním táboře se bude hodit lupa, dalekohled i karetní hry

Čeká vaše dítě dobrodružný týden či dva na letním táboře? Pak mu do batůžku určitě přidejte lupu nebo rovnou malou pozorovatelnu hmyzu, ze které jim žádný ulovený exemplář neunikne. Starším dětem můžete svěřit i lehký binokulární dalekohled, který se jim v pevném plastovém pouzdru nepoškrábe, ani když ho budou mít na krku při hrách ve křoví a mezi stromy.

Také jste na táboře během poledního klidu nebo před večerkou hrávali karty? Kromě klasických nebo žolíkových karet můžete dětem přibalit i jiné, méně obvyklé hry – třeba blafovací karetní hru Pipolo, napínavou strategickou hru Útok pirátů, postřehovou hru Poklad s opičkou nebo svižnou karetní hru Čarodějky. Během volných chvilek na táboře si spolu děti určitě užijí spoustu zábavy i s klasickou gumou na skákání, která se opět vrací do českých ulic a parků.

Určitě využijete i Rychlé hry - kartičky s Bludištěm, s Profesemi nebo Sportem a hledejte s dětmi třeba rozdíly nebo dokreslujte. Námořní tématiku má pak nestárnoucí hra Lodě.

Na prázdniny u prarodičů sbalte nářadí pro malé zahradníky a pohádkové hry

Pomáhají vaše děti rády babičce a dědečkovi na zahradě? Pak je na prázdniny u prarodičů vybavte sadou pro malé zahradníky se zástěrou, pracovními rukavicemi, hrabičkami a lopatkou. Do batůžku se jim určitě vejde i krásný dřevěný lis na květiny, se kterým si mohou s babičkou vytvořit originální herbář z kytek, které spolu natrhají na zahradě nebo na louce.

K prarodičům s sebou dětem přibalte i pár jednoduchých her, které přijdou vhod za špatného počasí nebo při odpoledním odpočinku na zahradě či na terase. Babičku i dědečka určitě potěší nestárnoucí hra Mikádo nebo krásné příběhové karty, podle kterých si společně s dětmi mohou vymýšlet vlastní pohádky. A aby se malým dětem u prarodičů lépe usínalo, může jim babička nebo dědeček před spaním promítnout na zeď pohádku pomocí malé přenosné promítačky nebo předčítat třeba z klasické knížky Děti z Bullerbynu, ke které se s oblibou vrací už několik generací.

Zpříjemněte dětem cestu na dovolenou s omalovánkami nebo rébusy

Aby dětem lépe utíkalo cestování vlakem, autem nebo letadlem, přibalte jim do cestovního batůžku se svačinou i něco pro zábavu. Dnešním trendem je dát dětem při každé cestě do rukou tablet s pohádkami nebo hrami, ale vůbec to není nutné.

Ve vlaku či v letadle si i při delší cestě vystačíte s několika časopisy či knížkou, pastelkami a sešitem na kreslení nebo kreativními omalovánkami. V autě by se dětem při čtení pravděpodobně udělalo špatně, takže se s nimi raději věnujte nejrůznějším slovním hrám, vyprávění příběhů nebo logickým hádankám a hlavolamům. Na cestování se výborně hodí například hlavolam Coggy, jehož jednotlivé dílky jsou k sobě připevněné a děti je tudíž nemohou ztratit.

Všechny prázdninové hry můžete zabalit do dětských batohů nebo na rychlé sbalení malých hraček využijte vaky na lego.

Články