Podzim je tu: rady pro rodiče, jak podpořit dětské fyzické i duševní zdraví v chladných podzimních dnech

16. 11. 2023

Podzim už je tady v celé své kráse. A s ním přichází i změny počasí. Pro každého rodiče by mělo být důležité zajistit, aby děti zůstaly zdravé a spokojené i během tohoto trochu depresivního a chladného období. Jak přežít s dětmi podzim ve zdraví?

Podzim – to jsou nižší teploty a krátké dny. Tyto faktory mohou ovlivnit nejen fyzické, ale i psychické zdraví dětí. Pojďte se s námi podívat na různé tipy a strategie, které vám pomohou zvládnout podzim levou zadní. Zaměříme se nejen na péči o zdraví, prevenci nemocí, ale také na podporu psychické pohody dětí.

Nemoci útočí

Zná to každý z nás. Se začátkem podzimu se plní ordinace pediatrů, kašlání a smrkání se valí ze všech stran a každou chvíli musíte omlouvat děti ze školy nebo školky. S příchodem chladného počasí a klesajícími teplotami se zvyšuje riziko nachlazení, chřipky a dalších virových infekcích.

Nejčastěji na děti útočí různá respirační onemocnění, výjimkou není ani astma a alergická rýma. I když byste možná řekli, že pyl a další alergeny jsou typické spíše pro jarní období, na podzim tomu není jinak. Kromě toho se objevuje také zvýšený výskyt angín, zánětů močových cest a dalších.

Věděli jste, že s používáním hepa filtrů při vysávání prostorů můžete dosáhnout zdravějšího a čistšího prostředí vhodného i pro alergiky?

Prevence nemocí: jak na ni?

Pokud už s nemocí bojujete, je samozřejmé řídit se radami lékaře, dodržovat klidový režim a brát léky, které lékař předepsal. Jen tak se z nemoci dostanete co nejdříve. Důležité je však věnovat pozornost prevenci těchto nemocí. Jak na to? 

Dodržování základů prevence
Na místě je samozřejmě dodržování základních pravidel, ke kterým lze i děti vést od útlého věku.

  • Dodržujte hygienu rukou. Pravidelné mytí rukou by mělo být samozřejmostí: před jídlem, po použití toalety i po příchodu z venkovní procházky. V podzimním období je vhodné mytí rukou ještě zintenzivnit. Jedná se o jedno z nejdůležitějších opatření v prevenci šíření infekcí. Ruce si myjte teplou vodou a mýdlem, pokud není voda k dispozici, mějte vždy po ruce dezinfekční prostředky na ruce. Vybírejte takové, které jsou vám příjemné a příliš vám nevysušují pokožku.
  • Zakrývejte si ústa při kašlání a kýchání. Ruku před pusu, ruku před pusu. Rodiče malých dětí tuto větu opakují mnohokrát denně. Na druhou stranu připomínání této ohleduplné zásady prevence může přinést ovoce. Snižuje se tak šíření mikroorganismů do okolí. Chráníte tak nejen sebe, ale i ostatní.
  • Očkujte se. Téma očkování je tak trochu tenký led. Někteří rodiče na něj nedají dopustit, jiní se mu vyhýbají jak čert kříži a nechtějí o něm ani slyšet. Samozřejmě co se týče doporučených očkování, záleží na vašem rodičovském uvážení.
  • Omezte kontakt s nemocnými. Pokud je někdo z vašich známých nemocný, neměli byste nad tím mávnout rukou. Snažte se s ním omezit kontakt na minimum, aby se snížilo riziko přenosu nemoci. Ohleduplnost by měla přijít i z vaší strany – pokud je vaše dítě nachlazené, zůstaňte s ním doma, do dětského kolektivu by nemělo dítě s nemocí přijít.


Důležité je si však uvědomit, že posílení imunity je komplexní a dlouhodobý proces. Imunitu nevybudujete ze dne na den.

Pomoci vám v budování silnější imunity může mnoho způsobů, o kterých ještě bude řeč – od zdravého stravování, užívání vitamínů až po dodržování základních hygienických opatření a spánkového režimu. Jaké další možnosti během celého roku máte?

Vyzkoušejte otužování. Postupné zvykání těla na chladnější teploty může posilovat imunitní systém. Otužování však není synonymem pro ponoření se do ledové vody. Existují i jiné způsoby. Děti můžete vystavovat častějšímu větrání, chodit ven i v zimních měsících, sprchovat se ne úplně teplou vodou.

Nechceme však, abyste si začali myslet, že je v pořádku doma netopit, děti nutit mýt se studenou vodou a posílat je ven jen v tričku. NE! To otužování rozhodně není. Je důležité umět najít balanc a s otužováním začínat pozvolna.

Náš tip: Znáte výhody podlahového topení? V podzimních a zimních měsících mohou poskytnout komfort, který potřebujete.

Pozadu by neměla zůstávat ani pravidelná fyzická aktivita dětí. Pravidelný pohyb a cvičení taktéž podporuje fungování imunitního systému. Zajistěte proto, aby vaše děti trávily dostatek času venku a zapojte ho do pohybových aktivit.

Správná výživa

Důležitým faktorem z hlediska prevence nemocí je zdravá strava. Pokud zahrnete do jídelníčku potraviny bohaté na vitamíny a minerály, jako je vitamin C, D nebo zinek, může dojít k posílení imunitního systému dětí. Stejně tak jsou prospěšné pro posílení imunity i potraviny bohaté na omega–3 mastné kyseliny, takovými jsou například ryby, semena a ořechy, ale také listová zelenina a rostlinné oleje.  Mezi další vhodné potraviny pro posílení imunity řadíme ovoce, zeleninu a celozrnné produkty. 

Pro představu jsme pro vás připravili ukázkový jídelníček:

  • Snídaně: ovesné vločky s ořechy a banánem, pomerančová šťáva
  • Svačina: Hummus, mrkev a paprika
  • Oběd: kuřecí maso s brokolicí, rýže
  • Svačina: jogurt + ovoce
  • Večeře: losos se špenátem a pečeným bramborem
  • Snídaně: celozrnný toast s vajíčkem a avokádem, bylinkový čaj
  • Svačina: mix ořechů a sušeného ovoce
  • Oběd: těstoviny s rajčatovou omáčkou a kuřecím masem
  • Svačina: pomeranč
  • Večeře: Quinoa s grilovanou zeleninou a lososem
  • Snídaně: omeleta se špenátem a rajčaty
  • Svačina: celozrnný chléb s máslem, šunkou a okurkou
  • Oběd: krémová zeleninová polévka (květáková, dýňová, pórková, brokolicová…) s celozrnným pečivem
  • Svačina: jogurt s borůvkami
  • Večeře: grilované kuřecí prsíčko s kuskusem a zelným salátem

I když výše zmíněné jídelníčky zahrnují různé druhy potravin, které jsou bohaté na vitamíny, minerály a další živiny pro posílení imunity, připomínáme, že se jedná spíše o inspiraci. Důležité je přizpůsobit jídelníček individuálním potřebám a preferencím dítěte. V případě konkrétních otázek ohledně stravy vašeho dítěte, je vhodné poradit se s odborníkem v oboru výživy.

Tip: Víte, že existují i různé doplňky stravy pro podporu imunity dětí? Zeptejte se ve vaší lékárně nebo se poraďte s pediatrem a vhodnosti jejich užívání. Mezi některé z nich patří například Imun5 nebo OregaWell.

Důležité je také dodržovat pitný režim. Veďte své děti k pití dostatečného množství vody a bylinných čajů, aby tělo zůstalo hydratované. Jen tak může imunitní systém fungovat správně. Ideální je zařazovat teplé nápoje, které tělo navíc zahřejí. Kromě toho dopřejte sobě i svým dítětem dostatek vitamínu C, ten můžete v podobě rozpustných tablet ve vodě přijímat i v tekutinách.

Nutno podotknout, že dodržováním zdravé stravy neposílíte pouze imunitu dětí. Zdravá strava je kouzelník, který si poradí se spoustou dalších zdravotních obtíží. Díky zdravému stravování děti získávají potřebné živiny pro správný růst a vývoj. Zdravá strava také pomáhá snižovat riziko vzniku chronických onemocnění, jako je obezita, vysoký krevní tlak nebo cukrovka. 

Kromě toho zdravá strava dodává dětem potřebnou energii, pomáhá udržovat jejich koncentraci ve škole.

Přečtěte si: Co potřebujete vědět o cukrovce.

Dostatek spánku a odpočinku

Pro posílení imunity dětí je důležitý také dostatek spánku a odpočinku. Kvalitní spánek je prostě důležitý pro správné fungování imunitního systému. Ujistěte se, že vaše dítě chodí spát pravidelně v podobnou denní dobu a má dostatek času na odpočinek. Nedostatek spánku se může podílet na zvýšené náchylnosti k nemocem.

Děti by měly spát minimálně 8 hodin denně, spíše více. Děti do 12 let věku by měly spánkem strávit asi 9–12 hodin denně. Pokud jste tak ještě neučinili, měli byste co nejdříve ukončit prázdninový režim ponocování a začít pracovat na budování režimu.

Věnujte pozornost také prostředí, v kterém vaše děti spí. Kvalitní spánek podporuje klidné a temné prostředí. Snažte se jim tedy takového prostředí dopřát.

Velmi častým problémem je také nedostatek odpočinku přes den. Rodiče si dnes velmi málo uvědomují, jak vysoké nároky jsou na ně ve společnosti kladeny. Velmi často podobné nároky kladou rodiče i na své děti. Není však nutné, aby děti měli denně kroužky, sportovní aktivity, aby denně fungovali v kolotoči povinností, jako mnoho dospělých. Dopřejte jim čas i na odpočinek a relaxaci, bojujte proti tomu, aby děti byly vystaveni nadměrnému stresu.

Vhodné oblékání

Chránit se před nepřízní podzimního počasí můžete i pomocí vhodného oblečení. Oblékejte své děti vhodně v podzimních dnech. Ale jak takové vhodné oblečení vypadá? Především by dětské oblečení mělo být teplé a odolné vůči vlhkosti. Zde je několik tipů, jak na oblékání dětí na podzim:

  • Naučte se vrstvit. Oblékejte své děti ve vrstvách. Díky tomu je možné přizpůsobit jejich oděv různým teplotám během dne. Podzim je totiž z hlediska počasí poměrně nevyzpytatelný, ráno už musíte škrábat auto, odpoledne se vracíte domů za slunečného počasí, večer vás při procházce městem může překvapit déšť. Vrstvení však umožňuje přidávání nebo ubírání vrstev podle potřeby.
  • Teplé oblečení především. Rozlučte se s letním oblečením a obměňte svůj šatník. Objevovat by se v něm mělo oblečení vyrobené z teplých a zároveň pohodlných materiálů, jako je flanel, vlna, merino vlna nebo softshell. Oblečení by mělo udržovat teplo a zároveň by nemělo kousat nebo bránit v pohybu.
  • Nepromokavé oblečení. V šatní skříni každého malého sviště by se mělo objevit také nepromokavé oblečení, především svrchní díly, jako bundy a kalhoty. Díky tomu děti zůstanou v suchu a teple i za deštivého odpoledne na dětském hřišti.
  • Čepice a rukavice. Čepice a rukavice můžete vytáhnout už na podzim. Chránit hlavu a ruce před chladem je to, co pomůže udržet tyto části těla v teple. Při větší zimě můžete použít i nákrčník nebo šálu.
  • Správná obuv. Neodmyslitelnou součástí dětského oblečení by měly být i vhodné botky, které budou kvalitní, pohodlné a budou chránit dětské nohy před vlhkostí a chladem.

Sledujte počasí a snažte se vždy přizpůsobit oblečení podle aktuálních podmínek. Důležité je si také uvědomit, že každé dítě je jedinečné a měli byste naslouchat i jemu. Pokud dítě tvrdí, že je mu moc teplo nebo naopak moc zima, pravděpodobně vám říká pravdu a je na místě některou vrstvu oblečení přidat nebo odebrat.

Oblečení dokáže v podzimních a zimních měsících malé zázraky. Pokud dítě dokážete udržet v teple, snižuje se riziko onemocnění.

Inspirujte se: Snažte se děti upozorňovat také na to, aby příliš dlouho v zimních měsících neseděly dlouho na lavičkách nebo kamenných schodech. Zánět močových cest nebo ledvin je pak na světě raz dva. Víte, jaká je dostupná léčba při onemocnění ledvin a na co si dát pozor?

Podpořte na podzim psychické zdraví dětí

Možná, že podzimní deprese nedopadá jenom na vás, ale i vaše děti. Úbytek slunečního svitu během dne, kratší dny, delší noci, zima a chlad, to všechno se může podepsat na psychické pohodě. Podpořit psychické zdraví dětí v tomto období je více než důležité. Snažte se ovlivnit jejich náladu tím správným směrem.

  • Snažte se vytvořit bezpečné a podporující prostředí. Když se děti budou cítit dobře a v bezpečí, je to první krok k jejich psychické pohodě. Dejte jim dostatek lásky, porozumění a podpory.
  • Komunikace je velmi důležitá ve vztahu rodič–dítě. Pokud budete k dětem otevření a budete se s nimi aktivně bavit, naslouchat jejich pocitům a myšlenkám, projevíte zájem o jejich každodenní život, radosti i starosti, jste na nejlepší cestě k onomu vytvoření bezpečného a podporující prostředí.
  • Podporujte emoce dětí. Je naprosto normální, že i děti občas přepadnou negativní pocity, jako smutek, stesk, únava, emocionální prázdno nebo vztek. Učte je však se s těmito pocity vypořádat, učte je, jak řešit konflikt. Poskytněte jim prostor pro projevení svých pocitů, učte je o pocitech mluvit a nedusit v sobě. Jen tak brzy smutek vystřídá radost, pláč úsměv, stesk těšení.
  • Buďte vzorem. Ve všem, co děti učíte, se jim snažte být vzorem. Buďte to právě vy, kdo dětem ukáže, že vyrovnat se emocemi musí každý z nás, že všichni musíme řešit problémy, všichni musíme hledat pozitivní věci v životě a snažit se hledat optimistické vyhlídky.

15 tipů na aktivity s dětmi pro zlepšení psychické pohody

Pro zlepšení psychické pohody dětí na podzim přinášíme několik tipů a aktivit, které mohou prospět. Přinášíme vám 15 návrhů, jak podzim udělat radostnější.

  1. Procházka v přírodě: podzimní procházky v přírodě jsou skvělé, děti se tak mohou nejlépe seznámit s krásami podzimu. Navíc pobyt v přírodě pomáhá k duševní pohodě. Na vycházce navíc můžete nasbírat barevné listy, kaštany nebo žaludy, které se pak hodí pro podzimní tvoření. Hledat na vycházce v parku můžete také stopy zvířat. Kdo jich pozná nejvíce?
  2. Výlet do dýňového světa: vyrazte s dětmi na výlet do dýňového světa. Prohlédnout i koupit si zde můžete nejrůznější druhy dýní, děti si zároveň užijí spoustu zábavy na prolézačkách s podzimní tématikou.
  3. Podzimní výlet na farmu nebo do zoo: vyrazit na podzimní výlety můžete na různá místa, kde děti mohou zažít podzim v celé své kráse. Oblíbené jsou výlety na farmu nebo zoo, kde se děti mohou seznámit se zvířaty. Navíc na podzim už nejsou zoologické zahrady tak plné, jako v letních měsících.
  4. Návštěva kukuřičného bludiště. I během podzimu můžete navštívit kukuřičná bludiště. Nalezněte některé ve vaší dojezdové vzdálenosti a vyrazte s dětmi za kukuřičným dobrodružstvím.
  5. Návštěva sadu a výroba jablečného moštu: navštivte s dětmi sad, nasbírejte jablka a naučte se moštovat. Za víkend můžete vyrobit tolik moštu, že budete mít na rozdávání pro známé, kamarády i sousedy.
  6. Podzimní vaření s dětmi: dýňová polévka, jablečný štrůdl, švestkový koláč, sušené křížaly, kaštanová bábovka, svatomartinská husa. To je pouze zlomek receptů, které se vyplatí s dětmi během podzimních dní vyzkoušet. Mňam!
  7. Pouštění draka: draka můžete koupit nebo vyrobit. Jakmile však začne foukat, vyplatí se vyrazit na pole a užít si dětskou radost z jeho pouštění. Porozhlédněte se také po drakiádách, které se konají v okolí vašeho bydliště.
  8. Podzimní kreativní odpoledne: vyrábět toho na podzim s dětmi můžete spoustu – výzdobu na dušičkové hroby, svíčky, vyrábět se dají i obrazy z různých přírodnin a barevných listů. Uspořádat můžete s dětmi ze sousedství podzimní výstavu obrázků. Pokud se vám nechce jen kreslit, vezměte barvy a fixy na textil, vytvořte halloweenské kostýmy.
  9. Dlabání dýní: dlabání dýní k podzimu neodmyslitelně patří. Už jste jej s dětmi vyzkoušeli?
  10. Podzimní piknik: uspořádejte s dětmi podzimní piknik, stačí rozpálit poslední letošní oheň a pustit se do opékání špekáčků a marshmallows. Spojit tuto událost můžete i s jinými podzimními aktivitami. Pokud se vám nechce chystat takovou událost, porozhlédněte se, zda se někde v okolí nechystá podobná podzimní akce. Milovníci food trucků často podobné akce chystají. 
  11. Stezka odvahy a strašidelné filmy: Bubububu! Trocha strašidelné atmosféry k podzimu patří. Pokud vy ani vaše děti nepatříte mezi strašpytli, pojďte se trochu bát a připravte si strašidelné odpoledne.
  12. Hraní stolních her: nepříznivé počasí vás občas během podzimu zažene do tepla vašeho domova. Ani tam ale zábava končit nemusí. Vytáhněte stolní hry, které zabaví celou rodinu.
  13. Pletení, háčkování: čas na učení se nových aktivit. Nepřízeň počasí může být také skvělou příležitostí k učení se novým aktivitám. Těmi může být například pletení nebo háčkování. Děti budou mít určitě radost z první šály, kterou si vytvoří úplně sami podle svých představ.
  14. Dekorování vašeho domova: oblíbenou činností je také podzimní dekorování vašeho domova. Zamyslete se společně s vašimi dětmi, jak domov vyzdobit. Vyrobíte podzimní věnec na dveře? Podzimní girlandy na schodiště či výzdobu na stůl nebo do oken?
  15. Výroba hmyzího domečku nebo ptačí budky: v chladném počasí to nemají jednoduché ani zvířata. Vyrobte proto hmyzí domeček a přispějte k ochraně hmyzu. Podobně můžete vyrobit ptačí budku pro ptáčky.

Závěrem

Podzim je období, kdy je důležité věnovat zvýšenou pozornost fyzickému i duševnímu zdraví dětí. Chladné podzimní dny totiž mohou přinést těžké výzvy pro zdraví, ale také mnoho možností pro radostný život. V tomto článku jsme se snažili přinést inspiraci pro rodiče – jak posílit imunitu dětí v zimním období, jak bojovat proti nemocem, oblékat své děti, jak podpořit jejich psychickou pohodu?

Fyzické zdraví je základem pro celkové blaho dětí. Doporučujeme vytvořit vyvážený jídelníček s dostatečným přísunem vitamínů a minerálů. Jako rodiče se snažte podporovat pohyb dětí a také dbejte na jejich spánkový režim. Zdůraznili jsme také význam pobytu na čerstvém vzduchu a v přírodě.

Duševní zdraví je stejně důležité jako fyzické. Podporujte své děti v emočním projevu, poskytujte jim prostor k vyjádření pocitů. Smutné podzimní počasí a brzké stmívání se totiž může podepsat na náladě každého z nás, včetně dětí. Vytvářejte proto bezpečné, podporující prostředí, kde se děti budou cítit respektované. Podporujte jejich zájmy i kreativitu.

Podzim je zároveň čas, kdy rodina může společně strávit čas, a to nejen o podzimních prázdninách. Chmurné počasí často způsobí, že se rodina sejde u jednoho stolu. Snažte se vymyslet i jiné způsoby trávení času, než jen sledování televize. Využijte čas k společných procházkám, pečení a vaření podzimních dobrot i zábavným aktivitám, které posílí vaše rodinné pouto.

Pokud se vám podaří zkombinovat všechny výše zmíněné tipy, věřte, že děti budou podzimní chladné dny zvládat o moc lépe. S láskou a péči můžete najít klíč ke šťastně prožitému podzimu.

Alena Mrvíková, Obsahový specialista na optimalizaci webů z PoctiveSEO

Články

Pohádky pro děti: Víte jaký mohou mít vliv na výchovu a rozvoj dětí?

Pohádky pro děti: Víte jaký mohou mít vliv na výchovu a rozvoj dětí?

Pohádky jsou neodmyslitelnou součástí našeho dětství. Kdo z nás si nepamatuje, j ...

Děti a sport: jak připravit dítě na jeho sportovní cestu

Děti a sport: jak připravit dítě na jeho sportovní cestu

Sport hraje klíčovou roli v rozvoji dětí, a to nejen z hlediska fyzického zdra ...

Návyky je dobré budovat od mala: Jak vzdělávat děti v oblasti ústní hygieny

Návyky je dobré budovat od mala: Jak vzdělávat děti v oblasti ústní hygieny

Při snaze o vypěstování celoživotních návyků v oblasti zdraví a pohody je nejdůl ...

Podzim je tu: rady pro rodiče, jak podpořit dětské fyzické i duševní zdraví v chladných podzimních dnech

Podzim je tu: rady pro rodiče, jak podpořit dětské fyzické i duševní zdraví v chladných podzimních dnech

Podzim už je tady v celé své kráse. A s ním přichází i změny počasí. Pro každého ...

Jak připravit prvňáčka a celou rodinu na nástup do školy a jak vybrat školní batoh

Jak připravit prvňáčka a celou rodinu na nástup do školy a jak vybrat školní batoh

Příprava celé rodiny na nástup prvňáčka do školy je důležitá, protože se jedná o ...

Co by měl splňovat dětský koutek?

Co by měl splňovat dětský koutek?

Pokud se chystáte vytvořit dětský koutek ve vaší firmě, je zde několik věcí, kte ...

Skládání puzzle - jeho přínosy pro děti a jaké vybírat puzzle pro děti podle věku

Skládání puzzle - jeho přínosy pro děti a jaké vybírat puzzle pro děti podle věku

 A co to přináší nám dospělým? Různé typy puzzle jsou oblíbenou hračkou a vypada ...

Skládání puzzle - malé velké radosti

Skládání puzzle - malé velké radosti

V dnešním světě je těžké udržet si klidnou mysl a dobrou náladu. Tak co třeba vy ...

Mají všechny děti šťastné rodiče a přirozené rodinné prostředí?

Mají všechny děti šťastné rodiče a přirozené rodinné prostředí?

Někdy se stane, že shodou náhod, které možná náhodami nejsou, se seznámíte se za ...

Pro a proti: Montessori přístup a děti se speciálními potřebami

Pro a proti: Montessori přístup a děti se speciálními potřebami

Je Montessori prostředí a Montessori škola vhodná pro děti se speciálními potřeb ...

Nejste na to sami - Tipy pro rodiče dětí se speciálními potřebami

Nejste na to sami - Tipy pro rodiče dětí se speciálními potřebami

Péče o dítě se specifickými potřebami je náročná a připomíná trochu centrifugu. ...

Relaxační aktivity pro děti a celou rodinu

Relaxační aktivity pro děti a celou rodinu

Děti nám zůstaly doma, na chvíli to nevypadá, a ještě k tomu se snažíme omezit p ...

Tipy, jak naučit děti zacházet s penězi. Začněte u kapesného – Kdy, kolik a jak?

Tipy, jak naučit děti zacházet s penězi. Začněte u kapesného – Kdy, kolik a jak?

Lámete si hlavu jako mnozí rodiče s tím, v kolika letech začít dávat dítěti prvn ...

"Slow toys" -  udržitelné eko hračky

"Slow toys" - udržitelné eko hračky

Slow Food a Slow Fashion a nyní Slow Toys? Vyhněte se nekvalitním hračkám a inve ...

Chystáte se na zimní výlet? Máme pro vás 4 tipy, jak se s dětmi zabavit ve vlaku

Chystáte se na zimní výlet? Máme pro vás 4 tipy, jak se s dětmi zabavit ve vlaku

Utíká čas strávený ve vlaku pomalu vám i dětem? K tomu, abyste se na společné ce ...

Proč pořídit deník dětem i sobě?

Proč pořídit deník dětem i sobě?

Také si rádi prohlížíte staré fotografie a probíráte se vzpomínkami? I v dnešní ...

3 hudební nástroje, které si s dětmi snadno vyrobíte doma

3 hudební nástroje, které si s dětmi snadno vyrobíte doma

Hudebních nástrojů není nikdy dost – stejně jako písniček a říkadel. Zpříjemněte ...

Proč si s dětmi začít zpívat, i když si myslíte, že to neumíte

Proč si s dětmi začít zpívat, i když si myslíte, že to neumíte

Zpíváte si doma s dětmi každý den? Společný zpěv i hraní na hudební nástroje při ...

3 tipy, jak si s dětmi užít podzim jako z Ladových obrázků

3 tipy, jak si s dětmi užít podzim jako z Ladových obrázků

Každé roční období má svoje kouzlo a přináší nové zážitky vám i dětem. Inspirujt ...

Senzitivní období u dětí - existují, nebo ne?

Senzitivní období u dětí - existují, nebo ne?

Senzitivní období je období, kdy děti vyhledávají nějaké činnosti a jsou jimi fa ...

Co přibalit dětem na prázdniny u moře, k babičce nebo na tábor?

Co přibalit dětem na prázdniny u moře, k babičce nebo na tábor?

Ať už se s dětmi letos chystáte k moři, nebo je vyšlete na prázdniny k prarod ...

Otevírání studánek  - rituál s dětmi

Otevírání studánek - rituál s dětmi

Konec května býval tradičně spojován se slavností otevírání studánek. Obnovte s  ...

5 tipů, jak vést děti zábavným způsobem k ekologii nejen na Den Země

5 tipů, jak vést děti zábavným způsobem k ekologii nejen na Den Země

Jak nejlépe docílíte toho, aby vaše děti smýšlely ekologicky po celý život? Veďt ...

Postarejte se s dětmi o ptáčky na konci zimy

Postarejte se s dětmi o ptáčky na konci zimy

Většina dětí je fascinována zvířaty a v létě chodí ráda do zoo, na farmy a selsk ...

Vyrobte si s dětmi vlastní svíčky nejenom na Hromnice

Vyrobte si s dětmi vlastní svíčky nejenom na Hromnice

Kdo z nás by neznal pranostiku „Na Hromnice o hodinu více“? Tento tradiční sváte ...

Hry ve sněhu, které budou bavit vás i vaše děti

Hry ve sněhu, které budou bavit vás i vaše děti

Už jste postavili sněhuláka, hráli koulovačku, vytvářeli sněhové andělíčky… a ni ...

Přijde k vám letos Ježíšek?

Přijde k vám letos Ježíšek?

S příchodem adventu se na sociálních sítích stále častěji objevují diskuze o tom ...

Netradiční tipy, jak si s dětmi užít Mikuláše

Netradiční tipy, jak si s dětmi užít Mikuláše

Těší se vaše děti na Mikuláše, nebo mají jeho svátek spojený spíše se strašideln ...

Oslavte s dětmi svátek svatého Martina

Oslavte s dětmi svátek svatého Martina

Pokud vás ze svatomartinských tradic doposud zajímalo jen mladé víno, máme pro v ...

Mámo, táto - pojď si číst!

Mámo, táto - pojď si číst!

Patřím ke generaci Husákových dětí a máma, která mi čte pohádku před spaním, je ...

Připravuje běžná škola děti na život?

Připravuje běžná škola děti na život?

České školství vychází z modelu zavedeného Marií Terezií – před tabulí stojí uči ...

Děti na palubě

Dítě na palubě

Normalizace i okurková sezóna v plném proudu a já ve věku 10 let vyrážím s rodič ...

Mamiee blog

Neztratit nadšení

Poslední den ve školce. Poprvé jsme do ruky dostali příbor, servíroval se řízek ...

5 důvodů, proč podporovat volnou hru u dětí a proč tomu věřím

5 důvodů, proč podporovat volnou hru u dětí a proč tomu věřím

Když jsme byli děti, bylo hraček dost, ale z dnešního pohledu to bylo málo. Není ...

Mamiee blog

Předčasně svobodné děti

„Na začátku života svoboda neexistuje…“, rok a půl stará vzpomínka. Sedím v býva ...

Děti, samostatnost a svoboda

Děti, samostatnost a svoboda

Kdo by viděl ve žlutém cedníku, co se ještě před chvílí povaloval na písku, král ...

Opičárny aneb jak vychovat originál

Opičárny aneb jak vychovat originál

Nápodoba je jedním ze základních principů výchovy. Děti se zkrátka dívají, co dě ...

Státní školka, nebo ta lesní?  Venku je všechno jednodušší.

Státní školka, nebo ta lesní? Venku je všechno jednodušší.

Proč byste pro své dítě měli vybrat lesní školku? Určitě vás napadne, že pobyt n ...

FENG SHUI v pokoji školáka

FENG SHUI v pokoji školáka

Feng shui "říká", že prostředí, ve kterém žijeme, pracujeme, bydlíme i sníme, ve ...

Léto s dětmi aneb co se může hodit pro prázdninová dobrodružství

Léto s dětmi aneb co se může hodit pro prázdninová dobrodružství

Děti mají před sebou ještě druhou polovinu prázdnin. Podívejte se, co si vzít se ...

Nástup do školy - milník pro děti i rodiče

Nástup do školy - milník pro děti i rodiče

Je to pořádný milník - máme prvňáčka. A právě nástup prvňáčků budí v rodinách em ...

Dětská etiketa u stolu

Dětská etiketa u stolu

Jak zvládnout stolování dětí s grácií a nadhledem.

O rodičích a dětech

O rodičích a dětech

Téma, které obsahuje tolik radostí všedních dní, ale také starostí...V dnešní us ...

Tátové - vaše nálady - dobré i špatné - mají vliv na děti

Tátové - vaše nálady - dobré i špatné - mají vliv na děti

Maminky jsou středem každé rodiny a jejich nálada se dotýká každého, kdo žije po ...

Učte své děti hrou

Učte své děti hrou

Rozhovor o Mamiee pro Hrajemesi.cz.

K čemu jsou pro děti dobré imaginární hry?

K čemu jsou pro děti dobré imaginární hry?

Když se mluví o výhodách hraní založeném na představivosti, tak se většinou mluv ...

Začátek školního roku aneb jak propustit děti

Začátek školního roku aneb jak propustit děti

Určitě to znáte: Zápřah. Měsíce a týdny, kdy se modlíte, ať už je konečně zralé. ...

Proč je důležité, aby děti spaly s kočkou v posteli?

Proč je důležité, aby děti spaly s kočkou v posteli?

Tak odpověď na tuto otázku najdete ve veselé knížce, kterou vytvořili argent ...

Pro souhlas s použitím analytických, personalizovaných a reklamních cookies pro eshop Mamiee.cz klikněte na tlačítko "Souhlasím"Další informace

SouhlasímNastavení