16. 11. 2023
Podzim už je tady v celé své kráse. A s ním přichází i změny počasí. Pro každého rodiče by mělo být důležité zajistit, aby děti zůstaly zdravé a spokojené i během tohoto trochu depresivního a chladného období. Jak přežít s dětmi podzim ve zdraví?
Podzim – to jsou nižší teploty a krátké dny. Tyto faktory mohou ovlivnit nejen fyzické, ale i psychické zdraví dětí. Pojďte se s námi podívat na různé tipy a strategie, které vám pomohou zvládnout podzim levou zadní. Zaměříme se nejen na péči o zdraví, prevenci nemocí, ale také na podporu psychické pohody dětí.
Zná to každý z nás. Se začátkem podzimu se plní ordinace pediatrů, kašlání a smrkání se valí ze všech stran a každou chvíli musíte omlouvat děti ze školy nebo školky. S příchodem chladného počasí a klesajícími teplotami se zvyšuje riziko nachlazení, chřipky a dalších virových infekcích.
Nejčastěji na děti útočí různá respirační onemocnění, výjimkou není ani astma a alergická rýma. I když byste možná řekli, že pyl a další alergeny jsou typické spíše pro jarní období, na podzim tomu není jinak. Kromě toho se objevuje také zvýšený výskyt angín, zánětů močových cest a dalších.
Pokud už s nemocí bojujete, je samozřejmé řídit se radami lékaře, dodržovat klidový režim a brát léky, které lékař předepsal. Jen tak se z nemoci dostanete co nejdříve. Důležité je však věnovat pozornost prevenci těchto nemocí. Jak na to?
Důležité je si však uvědomit, že posílení imunity je komplexní a dlouhodobý proces. Imunitu nevybudujete ze dne na den.
Pomoci vám v budování silnější imunity může mnoho způsobů, o kterých ještě bude řeč – od zdravého stravování, užívání vitamínů až po dodržování základních hygienických opatření a spánkového režimu. Jaké další možnosti během celého roku máte?
Vyzkoušejte otužování. Postupné zvykání těla na chladnější teploty může posilovat imunitní systém. Otužování však není synonymem pro ponoření se do ledové vody. Existují i jiné způsoby. Děti můžete vystavovat častějšímu větrání, chodit ven i v zimních měsících, sprchovat se ne úplně teplou vodou.
Nechceme však, abyste si začali myslet, že je v pořádku doma netopit, děti nutit mýt se studenou vodou a posílat je ven jen v tričku. NE! To otužování rozhodně není. Je důležité umět najít balanc a s otužováním začínat pozvolna.
Náš tip: Znáte výhody podlahového topení? V podzimních a zimních měsících mohou poskytnout komfort, který potřebujete.
Pozadu by neměla zůstávat ani pravidelná fyzická aktivita dětí. Pravidelný pohyb a cvičení taktéž podporuje fungování imunitního systému. Zajistěte proto, aby vaše děti trávily dostatek času venku a zapojte ho do pohybových aktivit.
Důležitým faktorem z hlediska prevence nemocí je zdravá strava. Pokud zahrnete do jídelníčku potraviny bohaté na vitamíny a minerály, jako je vitamin C, D nebo zinek, může dojít k posílení imunitního systému dětí. Stejně tak jsou prospěšné pro posílení imunity i potraviny bohaté na omega–3 mastné kyseliny, takovými jsou například ryby, semena a ořechy, ale také listová zelenina a rostlinné oleje. Mezi další vhodné potraviny pro posílení imunity řadíme ovoce, zeleninu a celozrnné produkty.
Pro představu jsme pro vás připravili ukázkový jídelníček:
I když výše zmíněné jídelníčky zahrnují různé druhy potravin, které jsou bohaté na vitamíny, minerály a další živiny pro posílení imunity, připomínáme, že se jedná spíše o inspiraci. Důležité je přizpůsobit jídelníček individuálním potřebám a preferencím dítěte. V případě konkrétních otázek ohledně stravy vašeho dítěte, je vhodné poradit se s odborníkem v oboru výživy.
Tip: Víte, že existují i různé doplňky stravy pro podporu imunity dětí? Zeptejte se ve vaší lékárně nebo se poraďte s pediatrem a vhodnosti jejich užívání. Mezi některé z nich patří například Imun5 nebo OregaWell.
Důležité je také dodržovat pitný režim. Veďte své děti k pití dostatečného množství vody a bylinných čajů, aby tělo zůstalo hydratované. Jen tak může imunitní systém fungovat správně. Ideální je zařazovat teplé nápoje, které tělo navíc zahřejí. Kromě toho dopřejte sobě i svým dítětem dostatek vitamínu C, ten můžete v podobě rozpustných tablet ve vodě přijímat i v tekutinách.
Nutno podotknout, že dodržováním zdravé stravy neposílíte pouze imunitu dětí. Zdravá strava je kouzelník, který si poradí se spoustou dalších zdravotních obtíží. Díky zdravému stravování děti získávají potřebné živiny pro správný růst a vývoj. Zdravá strava také pomáhá snižovat riziko vzniku chronických onemocnění, jako je obezita, vysoký krevní tlak nebo cukrovka.
Kromě toho zdravá strava dodává dětem potřebnou energii, pomáhá udržovat jejich koncentraci ve škole.
Přečtěte si: Co potřebujete vědět o cukrovce.
Pro posílení imunity dětí je důležitý také dostatek spánku a odpočinku. Kvalitní spánek je prostě důležitý pro správné fungování imunitního systému. Ujistěte se, že vaše dítě chodí spát pravidelně v podobnou denní dobu a má dostatek času na odpočinek. Nedostatek spánku se může podílet na zvýšené náchylnosti k nemocem.
Děti by měly spát minimálně 8 hodin denně, spíše více. Děti do 12 let věku by měly spánkem strávit asi 9–12 hodin denně. Pokud jste tak ještě neučinili, měli byste co nejdříve ukončit prázdninový režim ponocování a začít pracovat na budování režimu.
Věnujte pozornost také prostředí, v kterém vaše děti spí. Kvalitní spánek podporuje klidné a temné prostředí. Snažte se jim tedy takového prostředí dopřát.
Velmi častým problémem je také nedostatek odpočinku přes den. Rodiče si dnes velmi málo uvědomují, jak vysoké nároky jsou na ně ve společnosti kladeny. Velmi často podobné nároky kladou rodiče i na své děti. Není však nutné, aby děti měli denně kroužky, sportovní aktivity, aby denně fungovali v kolotoči povinností, jako mnoho dospělých. Dopřejte jim čas i na odpočinek a relaxaci, bojujte proti tomu, aby děti byly vystaveni nadměrnému stresu.
Chránit se před nepřízní podzimního počasí můžete i pomocí vhodného oblečení. Oblékejte své děti vhodně v podzimních dnech. Ale jak takové vhodné oblečení vypadá? Především by dětské oblečení mělo být teplé a odolné vůči vlhkosti. Zde je několik tipů, jak na oblékání dětí na podzim:
Sledujte počasí a snažte se vždy přizpůsobit oblečení podle aktuálních podmínek. Důležité je si také uvědomit, že každé dítě je jedinečné a měli byste naslouchat i jemu. Pokud dítě tvrdí, že je mu moc teplo nebo naopak moc zima, pravděpodobně vám říká pravdu a je na místě některou vrstvu oblečení přidat nebo odebrat.
Oblečení dokáže v podzimních a zimních měsících malé zázraky. Pokud dítě dokážete udržet v teple, snižuje se riziko onemocnění.
Inspirujte se: Snažte se děti upozorňovat také na to, aby příliš dlouho v zimních měsících neseděly dlouho na lavičkách nebo kamenných schodech. Zánět močových cest nebo ledvin je pak na světě raz dva. Víte, jaká je dostupná léčba při onemocnění ledvin a na co si dát pozor?
Možná, že podzimní deprese nedopadá jenom na vás, ale i vaše děti. Úbytek slunečního svitu během dne, kratší dny, delší noci, zima a chlad, to všechno se může podepsat na psychické pohodě. Podpořit psychické zdraví dětí v tomto období je více než důležité. Snažte se ovlivnit jejich náladu tím správným směrem.
Pro zlepšení psychické pohody dětí na podzim přinášíme několik tipů a aktivit, které mohou prospět. Přinášíme vám 15 návrhů, jak podzim udělat radostnější.
Závěrem
Podzim je období, kdy je důležité věnovat zvýšenou pozornost fyzickému i duševnímu zdraví dětí. Chladné podzimní dny totiž mohou přinést těžké výzvy pro zdraví, ale také mnoho možností pro radostný život. V tomto článku jsme se snažili přinést inspiraci pro rodiče – jak posílit imunitu dětí v zimním období, jak bojovat proti nemocem, oblékat své děti, jak podpořit jejich psychickou pohodu?
Fyzické zdraví je základem pro celkové blaho dětí. Doporučujeme vytvořit vyvážený jídelníček s dostatečným přísunem vitamínů a minerálů. Jako rodiče se snažte podporovat pohyb dětí a také dbejte na jejich spánkový režim. Zdůraznili jsme také význam pobytu na čerstvém vzduchu a v přírodě.
Duševní zdraví je stejně důležité jako fyzické. Podporujte své děti v emočním projevu, poskytujte jim prostor k vyjádření pocitů. Smutné podzimní počasí a brzké stmívání se totiž může podepsat na náladě každého z nás, včetně dětí. Vytvářejte proto bezpečné, podporující prostředí, kde se děti budou cítit respektované. Podporujte jejich zájmy i kreativitu.
Podzim je zároveň čas, kdy rodina může společně strávit čas, a to nejen o podzimních prázdninách. Chmurné počasí často způsobí, že se rodina sejde u jednoho stolu. Snažte se vymyslet i jiné způsoby trávení času, než jen sledování televize. Využijte čas k společných procházkám, pečení a vaření podzimních dobrot i zábavným aktivitám, které posílí vaše rodinné pouto.
Pokud se vám podaří zkombinovat všechny výše zmíněné tipy, věřte, že děti budou podzimní chladné dny zvládat o moc lépe. S láskou a péči můžete najít klíč ke šťastně prožitému podzimu.
Alena Mrvíková, Obsahový specialista na optimalizaci webů z PoctiveSEO
Pohádky jsou neodmyslitelnou součástí našeho dětství. Kdo z nás si nepamatuje, j ...
Sport hraje klíčovou roli v rozvoji dětí, a to nejen z hlediska fyzického zdra ...
Při snaze o vypěstování celoživotních návyků v oblasti zdraví a pohody je nejdůl ...
Podzim už je tady v celé své kráse. A s ním přichází i změny počasí. Pro každého ...
Příprava celé rodiny na nástup prvňáčka do školy je důležitá, protože se jedná o ...
Pokud se chystáte vytvořit dětský koutek ve vaší firmě, je zde několik věcí, kte ...
A co to přináší nám dospělým? Různé typy puzzle jsou oblíbenou hračkou a vypada ...
V dnešním světě je těžké udržet si klidnou mysl a dobrou náladu. Tak co třeba vy ...
Někdy se stane, že shodou náhod, které možná náhodami nejsou, se seznámíte se za ...
Je Montessori prostředí a Montessori škola vhodná pro děti se speciálními potřeb ...
Péče o dítě se specifickými potřebami je náročná a připomíná trochu centrifugu. ...
Děti nám zůstaly doma, na chvíli to nevypadá, a ještě k tomu se snažíme omezit p ...
Lámete si hlavu jako mnozí rodiče s tím, v kolika letech začít dávat dítěti prvn ...
Slow Food a Slow Fashion a nyní Slow Toys? Vyhněte se nekvalitním hračkám a inve ...
Utíká čas strávený ve vlaku pomalu vám i dětem? K tomu, abyste se na společné ce ...
Také si rádi prohlížíte staré fotografie a probíráte se vzpomínkami? I v dnešní ...
Hudebních nástrojů není nikdy dost – stejně jako písniček a říkadel. Zpříjemněte ...
Zpíváte si doma s dětmi každý den? Společný zpěv i hraní na hudební nástroje při ...
Každé roční období má svoje kouzlo a přináší nové zážitky vám i dětem. Inspirujt ...
Senzitivní období je období, kdy děti vyhledávají nějaké činnosti a jsou jimi fa ...
Ať už se s dětmi letos chystáte k moři, nebo je vyšlete na prázdniny k prarod ...
Konec května býval tradičně spojován se slavností otevírání studánek. Obnovte s ...
Jak nejlépe docílíte toho, aby vaše děti smýšlely ekologicky po celý život? Veďt ...
Většina dětí je fascinována zvířaty a v létě chodí ráda do zoo, na farmy a selsk ...
Kdo z nás by neznal pranostiku „Na Hromnice o hodinu více“? Tento tradiční sváte ...
Už jste postavili sněhuláka, hráli koulovačku, vytvářeli sněhové andělíčky… a ni ...
S příchodem adventu se na sociálních sítích stále častěji objevují diskuze o tom ...
Těší se vaše děti na Mikuláše, nebo mají jeho svátek spojený spíše se strašideln ...
Pokud vás ze svatomartinských tradic doposud zajímalo jen mladé víno, máme pro v ...
Patřím ke generaci Husákových dětí a máma, která mi čte pohádku před spaním, je ...
České školství vychází z modelu zavedeného Marií Terezií – před tabulí stojí uči ...
Normalizace i okurková sezóna v plném proudu a já ve věku 10 let vyrážím s rodič ...
Poslední den ve školce. Poprvé jsme do ruky dostali příbor, servíroval se řízek ...
Když jsme byli děti, bylo hraček dost, ale z dnešního pohledu to bylo málo. Není ...
„Na začátku života svoboda neexistuje…“, rok a půl stará vzpomínka. Sedím v býva ...
Kdo by viděl ve žlutém cedníku, co se ještě před chvílí povaloval na písku, král ...
Nápodoba je jedním ze základních principů výchovy. Děti se zkrátka dívají, co dě ...
Proč byste pro své dítě měli vybrat lesní školku? Určitě vás napadne, že pobyt n ...
Feng shui "říká", že prostředí, ve kterém žijeme, pracujeme, bydlíme i sníme, ve ...
Děti mají před sebou ještě druhou polovinu prázdnin. Podívejte se, co si vzít se ...
Je to pořádný milník - máme prvňáčka. A právě nástup prvňáčků budí v rodinách em ...
Jak zvládnout stolování dětí s grácií a nadhledem.
Téma, které obsahuje tolik radostí všedních dní, ale také starostí...V dnešní us ...
Maminky jsou středem každé rodiny a jejich nálada se dotýká každého, kdo žije po ...
Rozhovor o Mamiee pro Hrajemesi.cz.
Když se mluví o výhodách hraní založeném na představivosti, tak se většinou mluv ...
Určitě to znáte: Zápřah. Měsíce a týdny, kdy se modlíte, ať už je konečně zralé. ...
Tak odpověď na tuto otázku najdete ve veselé knížce, kterou vytvořili argent ...
Další