3 hudební nástroje, které si s dětmi snadno vyrobíte doma

18. 12. 2019

Vyrobte si s námi jednoduché rumbakoule, tamburíny nebo bubínky, ze kterých budou nadšené i ty nejmenší děti. Zapojte fantazii a hudební nástroj z věcí, které by jinak skončily v koši, je na světě!

1. Rumbakoule do každé ruky i ručky

Přineste si z kuchyně rýži, čočku, hrách, fazole nebo třeba kuskus a odsypejte trochu do prázdných plastových obalů od čokoládových vajíček. Abyste ze vzniklých chrastítek udělali rumbakoule, stačí přilepit obal mezi dvě plastové lžíce pomocí izolepy. Experimentujte s různými druhy náplní i jejich množstvím nebo je zkuste kombinovat – pokaždé získáte jiný zvuk.

Sypké potraviny můžete nasypat i do ruliček od toaletního papíru, jejichž konce k sobě pevně spojíte sešívačkou. A pokud hledáte rumbakoule, o které se nepoškrábou ani ti nejmenší hudebníci, vyzkoušejte naše dřevěné ozdobené hvězdami.

2. Zahrajte si na šamany

Všechny děti milují bubnovaní a i ty vaše budou určitě nadšené z vlastnoručně vytvořeného bubnu či bubínku. K jeho výrobě budete potřebovat kruhový květináč – čím větší bude, tím hlubší tón z něj pak bude při bubnování vycházet. Dále si nachystejte tekuté škrobové lepidlo na tapety a pečicí papír, který bude tvořit blánu bubnu. Papír nastříhejte na pět kusů, které musí být o něco větší, než je otvor květináče. Jednotlivé vrstvy postupně napínejte na květináč a přilepujte je škrobovým lepidlem. Po jeho zaschnutí už se s dětmi můžete pustit do bubnovací seance.

3. Tamburínka z drátků a korunkových zátek

Pro výrobu tamburínky budete potřebovat kus dřeva, které poslouží jako rukojeť (třeba stará nepoužívaná pastelka, kousek tyčky od rajčat, kus násady k lopatce…), dostatečně dlouhý drát (například kus drátěného ramínka z čistírny), sudý počet korunkových uzávěrů, dřevěné korálky, kleště a nářadí k proděravění zátek (vrtačku nebo kladivo a hřebík).

Začněte tím, že uprostřed všech zátek uděláte díry. Potom si z drátku vymodelujte tvar písmene U a navlékejte na něj střídavě korálky a korunkové uzávěry. Tamburína bude znít nejlíp, když budou vždy dva sousední uzávěry směřovat ozubenou částí k sobě. Na konce drátku nic nenavlékejte a jen je obmotejte kolem dřevěné rukojeti. Aby se o drát nikdo neporanil, přelepte jeho ostré okraje barevnou izolepou. A pokud se vám výroba tamburínky zdá moc náročná, zkuste si s dětmi zahrát na tu naši s krásným obrázkem lesních zvířátek.

4. Proměňte kuchyň v koncertní síň

Pokud zrovna nemáte čas vyrábět si s dětmi hudební nástroje, nechejte je, ať se přehrabují ve skříňce s hrnci a v šuplíku s pokličkami nebo vařečkami. Protože všechny děti baví dělat pořádný randál, stane se z hrnce během chvilky bubínek, pokličky se promění v činely a vařečky v paličky nebo ozvučná dřívka. A pokud se vám povede objevit u babičky na půdě valchu, máte o další hudební veselí postaráno.

Zatímco nejmenší děti vás budou při zpěvu a hraní na hudební nástroje jen pozorovat, starší už se k vám rády připojí. Nechejte je objevovat kouzelný svět hudby jejich vlastním tempem a umožněte jim prozkoumat rozmanitost, kterou nabízejí rozličné hudební nástroje.

 Přivolejte déšť (nebo sníh) s dešťovou holí

Jihoameričtí indiáni prý používali dešťovou hůl k tomu, aby si přičarovali déšť. Vy si ji doma můžete vyrobit i v případě, že zrovna nemáte po ruce pouštní písek a suché kaktusy, ze kterých hole vytvářeli oni. Postačí vám k tomu papírový tubus nebo pevná role od kuchyňské fólie, sypký materiál (luštěniny, korálky, písek, kamínky…), izolepa nebo elektrikářská páska, kladivo a hřebíky dlouhé přibližně jako vnitřní průměr tubusu či role.

Nejprve si po obvodu tubusu nakreslete spirálu, vyznačte si na ní body a do nich pak kladivem zatlučte hřebíky až po hlavičku. Spodní konec tubusu zavíčkujte nebo zalepte izolepou či elektrikářskou páskou. Dovnitř nasypte vybranou náplň, zacpěte horní konec tubusu rukou, párkrát hůl obraťte a vyzkoušejte si, jak zní. Až budete spokojení, uzavřete i druhý konec víčkem nebo izolepou či páskou.

Nakonec vyzvěte děti, ať si dešťovou hůl dozdobí podle své fantazie. Můžou ji oblepit tapetou či látkou, natřít ji barvou nebo pomalovat fixami. A pak už začněte přivolávat déšť nebo si jen tak užívejte příjemný a uklidňující zvuk, který déšť připomíná.

Zapískejte si na Panovu flétnu z brček

Jednoduchou Panovu flétnu si můžete během chvilky vyrobit z brček na pití. Seřaďte si je před sebe na stůl a postupně zastřihujte tak, aby se jejich délka lišila přibližně o centimetr. Pak je podélně slepte lepicí páskou a můžete začít hrát. Klidně se pusťte i do experimentování s délkou sousedních brček nebo jejich konce zastřihněte šikmo a sledujte, jak se mění výsledný zvuk. Pokud se vašim dětem foukání zalíbí, určitě je potěší i barevná dřevěná flétnička nebo píšťalka ve tvaru ptáčka.

Vyzkoušejte skleněnou harfu

Se staršími dětmi si můžete zkusit i hru na tenké skleničky, naplněné do různých výšek vodou. Když budou děti přejíždět po navlhčených okrajích skleniček prstem, vzniknou různé tóny. Nebojte se experimentovat a postupně si vyzkoušet nejen různé množství, ale i rozličné typy tekutin.

Zpívejte si každý den

Zpívat a zahrát si můžete s dětmi doslova kdykoliv – ráno při vítání nového dne, venku během čekání na autobus, doma při vaření oběda i večer před spaním. A pokud vám dochází inspirace, sáhněte po krásně ilustrované knížce plné lidových písniček, jejíž součástí je i CD nazpívané dětským pěveckým sborem.