ADHD - Nezlobí to dítě nějak moc?

18. 06. 2020

Děti jsou přece "zlobivé" odjakživa. Ale jak poznat, že už to není běžné zlobení? Mně to šlo ze začátku obtížně, spíš jsem tušila než věděla. A babičky, když jsem se šla poradit, říkaly: „Je to kluk, tak zlobí, on z toho vyroste.“ Už vím, že asi možná tak úplně z toho nevyroste.


ADHD (Attention deficit hyperactivity disorder) je hodně skloňovaný pojem a ukrývá v sobě poruchu pozornosti s hyperaktivitou. Ale není ADHD jako ADHD. U někoho převažuje nepozornost, u někoho zase impulzivita a někdo to má tak nějak zkombinované.

Příčiny ADHD nejsou zatím úplně přesně objasněny. Největší vliv má dědičnost a dále biologické faktory jako např, průběh těhotenství, vývojové poškození apod.). Svou roli určitě hrají i environmentální faktory. A někdy to tak prostě je i bez jasné příčiny. V rodině nikdo není ADHD, neměl výukové potíže, těhotenství bylo ukázkové a přesto dítě může vykazovat symptomy ADHD.

Možná jste v situaci, že se vám „něco“ tak úplně nezdá, ale jak to zjistit? Neexistuje žádný jediný test, který by zjistil, zda má vaše dítě ADHD. Každé dítě je jiné a příznaky ADHD se liší, takže je obtížné je vůbec rozeznat. První okamžiky se projevují v batolecím věku, ale jasněji podle mých zkušeností lze něco vypozorovat v předškolním (třeba při vstupu do školky) nebo školním věku (tam se totiž začínají objevovat další možné „komplikace“ jako specifické poruchy učení).

Kdy tedy zpozornět?

  • Když zapomíná, kde má své věci (my jsme třeba stále hledali ponožky, které přitom byly pořád na stejném místě), špatně usíná, při usínání nechce být samo, vše mu opakujete snad 50x a každý den.  
  • Opakovaně nevnímá, když mu něco říkáte ?
  • Je impulzivní , zbrklé a nedomýšlí jednoduché následky?  
  • Je neohrabaně, často někde zakopává? Musí mít pořád něco v rukou, má motorický neklid nohou?
  • Nedokáže udržet pozornost?
  • Vyhýbá se často úkolům nebo je nemá rád/a?
  • Ztrácí a zapomíná věci?
  • Všechny podněty jsou pro něj/ni stejně důležité? Nedokáže si určit priority?
  • Odchází z místa, kdy by spíše měl sedět?
  • Přerušuje nebo vyrušuje ostatní?

A vy? Vy máte pocit, že se tak moc snažíte, ale nikde to není vidět… Jen čekáte, kdy bude další stížnost na chování, prospěch apod.?

Pokud je toho prostě celkově příliš, zkuste se zamyslet, zda kombinace těchto projevů právě s ADHD nemůže souviset. Každopádně ADHD není vaše vina a není to vina ani dítě, není to žádné rodičovské selhání. Je to prostě jen fakt ve vašem rodinném životě. Je to náročné, ale dá se to zvládnout.  

Kam se obrátit pro radu, když máte podezření? Prvním kontaktem by měl být dětský lékař, popř. dětský psycholog, u předškolních dětí to může být i Pedagogická poradna. Vlastní diagnózu pak stanovuje dětský psychiatr. 

Pro souhlas s použitím analytických, personalizovaných a reklamních cookies pro eshop Mamiee.cz klikněte na tlačítko "Souhlasím"Další informace

SouhlasímNastavení