Nejste na to sami - Tipy pro rodiče dětí se speciálními potřebami

21. 06. 2020

Péče o dítě se specifickými potřebami je náročná a připomíná trochu centrifugu. Jednou jste nahoře a podruhé dole. Někdy je to zábava výzva a někdy převažuje strach a obavy.

Mám pro vás několik tipu, které by mohly pomoci  s tím, jak přistupovat k výchově dítě se specifickými potřebami.

1. Poznejte své dítě
Když se dokážete podívat na situaci očima svého dítěte a ponořit se do jeho problémů, naučíte se lépe nastavovat vaše očekávání vůči němu. prostě si nasadíte ty správné brýle, abyste to viděli jasněji. Když dítě vykazuje nepříjemné nebo nechtěné chování, zkuste s tím pracovat v úrovni, že to nedělá vědomě nebo úmyslně. K lepšímu pochopení může pomoci tato knížka:

2. Zjednodušte komunikaci
Upravte svůj jazyk. Promluvte si se svým dítětem v pěti slovních frázích nebo méně. To je zvláště důležité při zadávání úkolů nebo vysvětlení. Takže: „Oblékli byste si boty a sako a sbalili si tašku, abychom mohli jít“ budou „boty na nohou“. „Oblékněte si bundu“ a „vezměte si tašku“. Zjistíte, že pokud to budete udržovat několik týdnů, bude vaše dítě lépe schopno úkoly plnit.

3. Podporujte nezávislost
Rodiče dětí se zvláštními potřebami si často mohou položit otázku, zda by jejich dítě mohlo jednoho dne vést samostatný život. Odborníci říkají, že první kroky k této nezávislosti se dějí doma, když jsou děti malé. Dejte svému dítěti sebevědomí, nechte ho jít na kole a prozkoumejte cesty. Pokud je možné naučit děti, jak jsou odpovědné za úklid svého vlastního pokoje nebo jiných prací v domě, bude to skvělý zážitek a povede k sebevědomí při vlastním rozhodování. Procvičování cestování veřejnou dopravou nebo společné nakupování pomáhá vašemu dítěti aklimatizovat se v rušnější a podivnější situaci a pomáhá vašemu dítěti naučit se důvěřovat mimo domov.

4. Podporujte vzdělávání
Škola je obtížná pro všechny děti, zejména pro děti se speciálními potřebami. Tím, že zůstanete zapojeni do školy a učitele vašeho dítěte, budete informováni o průběhu a přístup vašeho dítěte může být koordinován.

5. Hra může být terapeutická
Zapojením vašeho dítěte do skupinových aktivit, jako je sport, mají šanci budovat důvěru mimo domov a navazovat trvalá přátelství. Kromě toho, zůstat aktivní s cvičením a učit se novým dovednostem, je cenný pro vývoj vašeho dítěte. Být schopen hrát si s ostatními je důležitá dovednost pro správné fungování ve škole. To znamená, že mohou dobře pracovat ve skupině, učit se kompromisům a převzít odpovědnost. Důvěra v sociální situace se může také promítnout do osobní nezávislosti. Najděte skupinu vrstevníků „To vyžaduje vesnici“ je víc než pouhé vychování dětí. Účast v rodinné nebo starší kontaktní skupině postižených pro vývojové poruchy může pomoci sdílet zkušenosti, frustrace a úspěchy. Pamatujte, že nejste sami. Ostatní rodiče jsou ve stejném procesu jako vy nebo jste to již zažili, aby mohli pomoci odpovědět na otázky, poskytnout radu nebo nabídnout podporu.