Revoluce v dětském pokoji!

12. 10. 2017

Máme pro vás pár kacířských myšlenek, které se týkají zařizování dětského pokoje. Nejprve ale musíme zpochybnit váš sen o hotových prefabrikátech v holčičích a klučičích barvách, protože z dlouholeté zkušenosti víme, že se taková řešení brzy okoukají a vám zbyde drahý nábytek, který je po relativně krátké době k ničemu. Spolu s interiérovou designérkou Janou Vařechovou-Holoubkovou vám poradíme, jak přistoupit k zařizování této místnosti jinak – nápaditě, levně a ekologicky.

Potřebujete jen tři věci

Možná vás to překvapí, ale čeká-li vaše domácnost přírůstek, budete nutně potřebovat jen tři kusy nábytku – postýlku, rostoucí židličku a přebalovací pult (ano, souhlasím, ještě dětskou vaničku, ta se ale do nábytku nepočítá). Toto povinné minimum můžete navíc pořídit tak chytře, že je budete moci užívat další desítky let. Specialistou na rostoucí nábytek je norská značka Stokke, jejíž čtyřicet let stará židle Tripp Trapp, která patří k jednomu z nejkopírovanějších kousků nábytku vůbec, poroste s vaším dítětem doslova od kolébky až k maturitě. Podobně se jejich postýlka Sleepi určená pro novorozence postupně změní v postel pro juniora, a nakonec z ní sestavíte sofa nebo křesílko. Nábytek je velmi kvalitní, a tedy dražší. Naprosto ale odpovídá filozofii, že nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci (a pak je zase hned vyhazovat). My jsme si oblíbily u nás doma českou chytrou židli.

Tip designérky:

Pokud chcete, aby se barva rostoucí židličky nikdy neokoukala, zvolte neutrální nebo tmavý odstín.

Třináctá komnata neexistuje

Pokud jsme právě narušili vaši utkvělou představu o kouzelném pokojíčku, omlouváme se, ale ani dětským pokojům se nevyhnul trend, který by se dal nazvat jako propojování. Jde o relativně nový, ale vlivný způsob, jakým se učíme uvažovat o zařizování našich domácností. Postupně otevíráme dveře jednotlivých místností a zpřístupňujeme i intimní zóny, které bylo dřív zvykem zamykat na klíč. Pokud jde o instituci dětského pokoje, praxe ukazuje, že první týdny, měsíce a roky se od dítěte zpravidla stejně nechceme (a ani nemůžeme) na dlouho odloučit, takže o samostatném bydlení je třeba uvažovat až během školní docházky. Jiná situace nastává v případě, že máte více dětí. Ani tak ale nemusíte chystat vlastní modrý pokoj pro chlapečka a růžový pro holčičku.

Tip designérky:

Pokud máte více dětí a každému z nich můžete dopřát vlastní pokojíček, je praktické, když zpočátku (cca do věku 10ti let) zařídíte oba pokoje jako společné, ale s různými funkcemi – jeden například jako hernu a studovnu, druhý jako ložnici. Vyplatí se to zvlášť v případě, pokud jsou pokoje umístěné v podkroví, mají sešikmené stěny a málo místa u okna.

Ergonomie versus Pospolitost

Vůbec nás neděsí představa, že si vaše dítě píše úkoly na kuchyňském stole, zatímco vy půl metru od něj připravujete večeři. Myslíme si totiž, že ona tendence k propojování vyjadřuje naši přirozenou potřebu být alespoň doma spolu. Času je stále méně a chvíle, kdy se navečer všichni sejdeme, jsou vzácné. Proč je tedy trávit zavření ve svých pokojích? Byť na ergonomicky promyšleném a perfektně propočítaném, ale osamělém pracovním místě?

Současný domov je vlastně takový open space, kde se učíme dělit se o zážitky i o pozornost. A pokud jde o klidné sezení nad úkoly, aktuální jsou i další paradoxy: Například dynamické sezení, tedy sezení, během kterého se stále vrtíme a houpeme, prostě sedíme tak, jak je to přirozené, a páteři to prospívá.

Tip designérky:

Díky správně vybrané rostoucí židli může vaše dítě u jídelního stolu nejen jíst, ale také pohodlně psát domácí úkoly.

Hnízdiště a doupata

Z výše zmíněných důvodů je tedy výhodné pojmout zpočátku dětský pokoj jako místnost, která se rovnoměrně rozptýlila po celé domácnosti. Představte si to asi tak, že dítěti v rámci bytu vytvoříte různá zákoutí, kde se bude moci při různých příležitostech vyskytovat. Místo prvoplánového vyprázdněného pohádkového ghetta přesyceného barvami a podněty, k nimž už není co dodat, poskytněte dítěti řadu koutků, kde si nebude muset hrát „jenom jako“ a navíc samo, oddělené od každodenního cvrkotu domácnosti. Uvidíte, že když mu půjčíte kuchyňské náčiní v životní velikosti, bude nadšenější, než kdyby dostalo dokonalou napodobeninu, se kterou se ve skutečnosti nedá dělat nic. Dítě potřebuje pracovat s hmotou – vodou, hlínou, pískem, těstem, nechce jen markýrovat míchání a krájení. Proto je víc, než zmenšeninou kuchyňky potěšíte vysloužilým stolečkem umístěným ve vaší opravdové kuchyni. Hlavně, když tu bude moci experimentovat beze strachu, že se něco rozsype nebo vyleje. Důležité jsou také skrýše, kde se dá v klidu tiše odpočívat. Většina dětí si je obvykle spontánně staví po bytě, například pod stolem z dek a polštářů, a i někteří výrobci občas vynaleznou na toto téma něco mezi nábytkem a hračkou.

doupata

Tip designérky:

Dobrou „zašívárnu“ představuje třeba i prostorná houpací síť nebo gymnastická šála.

Demokratický nábytek

Důležité je, aby děti měly potřebné věci k dispozici tak, aby na ně dosáhly a aby s nimi mohly bez problémů manipulovat. Zařízení bytu by je mělo motivovat ke zlepšování sebeobsluhy a posilovat v nich pocit, že se tu s nimi počítá. Do této kategorie patří nízké poličky s hračkami a knížkami, které si dítě může samo brát, věšáky, na něž si samo umí pověsit bundu a stoličky, které mu umožní samostatné použití umyvadla nebo toalety. Jednotlivé kousky nábytku, které pomohou nejmenším pohodlně fungovat v rámci velké domácnosti, mohou být navíc příjemným hravým zpestřením „dospělého“ interiéru. Sympatickým příspěvkem v tomto duchu je nová kolekce Flisat od Ikea. K jejím velkým přednostem navíc patří dokonalá skandinávská střídmost, která odpovídá našemu přesvědčení, že vkus dítěte vytváříme tím, čím je obklopujeme. A jsme u toho. Výrobci podbízivého „pohádkového“ nábytku hýří barvami a tvrdí, že jejich výrobky budou vaše dítě stimulovat (aby se vyvíjelo – rychleji, lépe a radostněji). Staré přísloví ale praví „Pozoruj olivy, jak dlouho chceš, stejně dřív neuzrají…“ Kromě toho je dnes opravdu málo dětí, které by potřebovaly stimulovat. Všechny jsou totiž zpravidla tak zahlcené rychle se střídajícími silnými podněty, že alespoň doma by měly mít svaté právo na trochu klidu.

dětský pokoj, chytré ukládání

Tip designérky:

Domečky se dají stavět například také z běžných krabicových kartónů. Děti je mohou spojovat stahovacími elektropáskami nebo klasicky širokou izolepou. Ta ale dělá při práci o dost větší hluk. Nebo se podívejte na tyhle prima spojky https://www.kramekprodeti.cz/makedo

 

Samostatný pokoj

V době, kdy začnete z praktických důvodů uvažovat o samostatném pokoji, sáhněte po nadčasovém nábytku, který nemusí být prvoplánově určený do dětského pokoje a který se bude moci časem uplatnit i v jiných částech bytu v novém kontextu. Vhodné jsou nepříliš výrazné klidné neutrální nebo světlé barvy, které se neomrzí a budou se snadno kombinovat. Dětským pokojům sluší oblé hrany, praktické úložné prostory, postele, které mají alespoň symbolický rám vytvářející jakýsi spací intimní ostrov. Aby nebyl neutrální základ nudný, můžete jej oživit originálními designovými kousky. A když říkáme originálními a designovými, myslíme originální a designové. Například takové, jaké svým malým zákazníkům pravidelně nabízí italská značka Magis. Vyhněte se doslovnosti a manipulaci a nechejte děti, aby svůj pokoj postupně samy naplnily svojí vlastní kreativitou a osobitostí. 

Tip designérky:

Na místo toho, abyste na stěnách vystavovali ohrané postavičky z večerníčků, vsaďte na vkusné tapety nebo na na tvorbu vlastních dětí na tvorbu vlastních dětí. Na vybrané zdi vytvořte výtvarnou kompozici z raného díla vašich potomků. Stejně nemáte výtvory kam dávat a přísun je nekonečný…  Stačí použít lepivou plastickou gumu, která vypadá jako žvýkačka, a originální výzdoba je na léta zaručena. Nebo dětem věnujte jednu stěnu v bytě a dovolte jim ji jakkoliv pomalovat, pokreslit či popsat.

Kdo je Jana Vařechová Holoubková?

V roce 2002 absolvovala na VŠUP katedru designu ve Zlíně. Od roku 2004 pracovala jako designérka časopisu Marianne Bydlení, kde vytvořila více než 40 proměn interiérů. Interiéry zařizuje „do puntíku“ a díky spolupráci s profesionály si poradí i s architektonickými zásahy. Baví ji pomáhat lidem najít jejich pravé místo. Na další se podívejte na www.interierydopuntiku.cz

 

Diskuse

Články

Návyky je dobré budovat od mala: Jak vzdělávat děti v oblasti ústní hygieny

Návyky je dobré budovat od mala: Jak vzdělávat děti v oblasti ústní hygieny

Při snaze o vypěstování celoživotních návyků v oblasti zdraví a pohody je nejdůl ...

Pohádky pro děti: Víte jaký mohou mít vliv na výchovu a rozvoj dětí?

Pohádky pro děti: Víte jaký mohou mít vliv na výchovu a rozvoj dětí?

Pohádky jsou neodmyslitelnou součástí našeho dětství. Kdo z nás si nepamatuje, j ...

Děti a sport: jak připravit dítě na jeho sportovní cestu

Děti a sport: jak připravit dítě na jeho sportovní cestu

Sport hraje klíčovou roli v rozvoji dětí, a to nejen z hlediska fyzického zdra ...

Podzim je tu: rady pro rodiče, jak podpořit dětské fyzické i duševní zdraví v chladných podzimních dnech

Podzim je tu: rady pro rodiče, jak podpořit dětské fyzické i duševní zdraví v chladných podzimních dnech

Podzim už je tady v celé své kráse. A s ním přichází i změny počasí. Pro každého ...

Jak připravit prvňáčka a celou rodinu na nástup do školy a jak vybrat školní batoh

Jak připravit prvňáčka a celou rodinu na nástup do školy a jak vybrat školní batoh

Příprava celé rodiny na nástup prvňáčka do školy je důležitá, protože se jedná o ...

Co by měl splňovat dětský koutek?

Co by měl splňovat dětský koutek?

Pokud se chystáte vytvořit dětský koutek ve vaší firmě, je zde několik věcí, kte ...

Celkový rozvoj dítěte, rozvoj smyslů, emocí a komunikace: Jak na to správně?

Celkový rozvoj dítěte, rozvoj smyslů, emocí a komunikace: Jak na to správně?

Přemýšleli jste někdy nad tím, co všechno stojí za zdravým vývojem dítěte? V prv ...

ADHD - komplexní průvodce od příznaků, testů, diagnózy až po léčbu a výchovu dětí s ADHD

ADHD - komplexní průvodce od příznaků, testů, diagnózy až po léčbu a výchovu dětí s ADHD

Chodíte si tak s dětmi na hřiště, do školy, na kroužky. A najednou se vás někdo ...

Skládání puzzle - malé velké radosti

Skládání puzzle - malé velké radosti

V dnešním světě je těžké udržet si klidnou mysl a dobrou náladu. Tak co třeba vy ...

Mají všechny děti šťastné rodiče a přirozené rodinné prostředí?

Mají všechny děti šťastné rodiče a přirozené rodinné prostředí?

Někdy se stane, že shodou náhod, které možná náhodami nejsou, se seznámíte se za ...

Pro a proti: Montessori přístup a děti se speciálními potřebami

Pro a proti: Montessori přístup a děti se speciálními potřebami

Je Montessori prostředí a Montessori škola vhodná pro děti se speciálními potřeb ...

Proč je pro děti (nejen) se specifickými potřebami důležitá denní rutina

Proč je pro děti (nejen) se specifickými potřebami důležitá denní rutina

Možná to znáte. Chaotické ranní vstávání, odpolední dohadování nad úkoly, večern ...

Nejste na to sami - Tipy pro rodiče dětí se speciálními potřebami

Nejste na to sami - Tipy pro rodiče dětí se speciálními potřebami

Péče o dítě se specifickými potřebami je náročná a připomíná trochu centrifugu. ...

ADHD - Nezlobí to dítě nějak moc?

ADHD - Nezlobí to dítě nějak moc?

Děti jsou přece "zlobivé" odjakživa. Ale jak poznat, že už to není běžné zlobení ...

Proč pořídit deník dětem i sobě?

Proč pořídit deník dětem i sobě?

Také si rádi prohlížíte staré fotografie a probíráte se vzpomínkami? I v dnešní ...

Jak naučit děti hodiny? Pomozte si hrou...

Jak naučit děti hodiny? Pomozte si hrou...

Asi taky znáte ty dotazy při cestě na výlet, za babičkou nebo třeba na dovolenou ...

Relaxační aktivity pro děti a celou rodinu

Relaxační aktivity pro děti a celou rodinu

Děti nám zůstaly doma, na chvíli to nevypadá, a ještě k tomu se snažíme omezit p ...

Tipy, jak naučit děti zacházet s penězi. Začněte u kapesného – Kdy, kolik a jak?

Tipy, jak naučit děti zacházet s penězi. Začněte u kapesného – Kdy, kolik a jak?

Lámete si hlavu jako mnozí rodiče s tím, v kolika letech začít dávat dítěti prvn ...

"Slow toys" -  udržitelné eko hračky

"Slow toys" - udržitelné eko hračky

Slow Food a Slow Fashion a nyní Slow Toys? Vyhněte se nekvalitním hračkám a inve ...

Chystáte se na zimní výlet? Máme pro vás 4 tipy, jak se s dětmi zabavit ve vlaku

Chystáte se na zimní výlet? Máme pro vás 4 tipy, jak se s dětmi zabavit ve vlaku

Utíká čas strávený ve vlaku pomalu vám i dětem? K tomu, abyste se na společné ce ...

3 hudební nástroje, které si s dětmi snadno vyrobíte doma

3 hudební nástroje, které si s dětmi snadno vyrobíte doma

Hudebních nástrojů není nikdy dost – stejně jako písniček a říkadel. Zpříjemněte ...

Proč si s dětmi začít zpívat, i když si myslíte, že to neumíte

Proč si s dětmi začít zpívat, i když si myslíte, že to neumíte

Zpíváte si doma s dětmi každý den? Společný zpěv i hraní na hudební nástroje při ...

3 tipy, jak si s dětmi užít podzim jako z Ladových obrázků

3 tipy, jak si s dětmi užít podzim jako z Ladových obrázků

Každé roční období má svoje kouzlo a přináší nové zážitky vám i dětem. Inspirujt ...

Senzitivní období u dětí - existují, nebo ne?

Senzitivní období u dětí - existují, nebo ne?

Senzitivní období je období, kdy děti vyhledávají nějaké činnosti a jsou jimi fa ...

Co přibalit dětem na prázdniny u moře, k babičce nebo na tábor?

Co přibalit dětem na prázdniny u moře, k babičce nebo na tábor?

Ať už se s dětmi letos chystáte k moři, nebo je vyšlete na prázdniny k prarod ...

Otevírání studánek  - rituál s dětmi

Otevírání studánek - rituál s dětmi

Konec května býval tradičně spojován se slavností otevírání studánek. Obnovte s  ...

5 tipů, jak vést děti zábavným způsobem k ekologii nejen na Den Země

5 tipů, jak vést děti zábavným způsobem k ekologii nejen na Den Země

Jak nejlépe docílíte toho, aby vaše děti smýšlely ekologicky po celý život? Veďt ...

Postarejte se s dětmi o ptáčky na konci zimy

Postarejte se s dětmi o ptáčky na konci zimy

Většina dětí je fascinována zvířaty a v létě chodí ráda do zoo, na farmy a selsk ...

Hry ve sněhu, které budou bavit vás i vaše děti

Hry ve sněhu, které budou bavit vás i vaše děti

Už jste postavili sněhuláka, hráli koulovačku, vytvářeli sněhové andělíčky… a ni ...

Vyrobte si s dětmi vlastní svíčky nejenom na Hromnice

Vyrobte si s dětmi vlastní svíčky nejenom na Hromnice

Kdo z nás by neznal pranostiku „Na Hromnice o hodinu více“? Tento tradiční sváte ...

Přijde k vám letos Ježíšek?

Přijde k vám letos Ježíšek?

S příchodem adventu se na sociálních sítích stále častěji objevují diskuze o tom ...

Netradiční tipy, jak si s dětmi užít Mikuláše

Netradiční tipy, jak si s dětmi užít Mikuláše

Těší se vaše děti na Mikuláše, nebo mají jeho svátek spojený spíše se strašideln ...

Oslavte s dětmi svátek svatého Martina

Oslavte s dětmi svátek svatého Martina

Pokud vás ze svatomartinských tradic doposud zajímalo jen mladé víno, máme pro v ...

Mámo, táto - pojď si číst!

Mámo, táto - pojď si číst!

Patřím ke generaci Husákových dětí a máma, která mi čte pohádku před spaním, je ...

Připravuje běžná škola děti na život?

Připravuje běžná škola děti na život?

České školství vychází z modelu zavedeného Marií Terezií – před tabulí stojí uči ...

Děti na palubě

Dítě na palubě

Normalizace i okurková sezóna v plném proudu a já ve věku 10 let vyrážím s rodič ...

Mamiee blog

Neztratit nadšení

Poslední den ve školce. Poprvé jsme do ruky dostali příbor, servíroval se řízek ...

Mamiee blog

Předčasně svobodné děti

„Na začátku života svoboda neexistuje…“, rok a půl stará vzpomínka. Sedím v býva ...

50 věcí, které děti musí stihnout než jim bude 12 let

50 věcí, které děti musí stihnout než jim bude 12 let

Neexistuje nic lepšího než zábavně strávený čas s rodinou a navíc na čerstvém vz ...

Opičárny aneb jak vychovat originál

Opičárny aneb jak vychovat originál

Nápodoba je jedním ze základních principů výchovy. Děti se zkrátka dívají, co dě ...

Revoluce v dětském pokoji!

Revoluce v dětském pokoji!

Máme pro vás pár kacířských myšlenek, které se týkají zařizování dětského pokoje ...

Státní školka, nebo ta lesní?  Venku je všechno jednodušší.

Státní školka, nebo ta lesní? Venku je všechno jednodušší.

Proč byste pro své dítě měli vybrat lesní školku? Určitě vás napadne, že pobyt n ...

Děti, samostatnost a svoboda

Děti, samostatnost a svoboda

Kdo by viděl ve žlutém cedníku, co se ještě před chvílí povaloval na písku, král ...

Jarní úklid? A nemáte náhodou kolem sebe vysavače energie?

Jarní úklid? A nemáte náhodou kolem sebe vysavače energie?

Jarní období je skvělá příležitost třeba pro detox, ale taky pro to, abychom si ...

Dětská etiketa u stolu

Dětská etiketa u stolu

Jak zvládnout stolování dětí s grácií a nadhledem.

Užijte si Vánoce a nikam se nežeňte!

Užijte si Vánoce a nikam se nežeňte!

Nezmeškejte Vánoce! Ne, nebojte se, nesnažíme se vás vyplašit víc, než to uděla ...

Hyperaktivní děti skutečnost nebo fáma?

Hyperaktivní děti skutečnost nebo fáma?

Máte pocit, že ty samé věci opakujete snad stokrát? Vypadá Vaše dítě, že Vás nev ...

Tipy pro život s ADHD

Tipy pro život s ADHD

Máte pocit, že ty samé věci opakujete snad stokrát? Vypadá Vaše dítě, že Vás nev ...

O rodičích a dětech

O rodičích a dětech

Téma, které obsahuje tolik radostí všedních dní, ale také starostí...V dnešní us ...

K čemu jsou pro děti dobré imaginární hry?

K čemu jsou pro děti dobré imaginární hry?

Když se mluví o výhodách hraní založeném na představivosti, tak se většinou mluv ...

Proč je důležité, aby děti spaly s kočkou v posteli?

Proč je důležité, aby děti spaly s kočkou v posteli?

Tak odpověď na tuto otázku najdete ve veselé knížce, kterou vytvořili argent ...

9 tipů pro rozvoj hrubé motoriky

9 tipů pro rozvoj hrubé motoriky

Jako všechny maminky, chceme své dítě podporovat ve správném vývoji. Mnohdy než ...

Začátek školního roku aneb jak propustit děti

Začátek školního roku aneb jak propustit děti

Určitě to znáte: Zápřah. Měsíce a týdny, kdy se modlíte, ať už je konečně zralé. ...

5 důvodů, proč podporovat volnou hru u dětí a proč tomu věřím

5 důvodů, proč podporovat volnou hru u dětí a proč tomu věřím

Když jsme byli děti, bylo hraček dost, ale z dnešního pohledu to bylo málo. Není ...

FENG SHUI v pokoji školáka

FENG SHUI v pokoji školáka

Feng shui "říká", že prostředí, ve kterém žijeme, pracujeme, bydlíme i sníme, ve ...

Nástup do školy - milník pro děti i rodiče

Nástup do školy - milník pro děti i rodiče

Je to pořádný milník - máme prvňáčka. A právě nástup prvňáčků budí v rodinách em ...

Tátové - vaše nálady - dobré i špatné - mají vliv na děti

Tátové - vaše nálady - dobré i špatné - mají vliv na děti

Maminky jsou středem každé rodiny a jejich nálada se dotýká každého, kdo žije po ...

Léto s dětmi aneb co se může hodit pro prázdninová dobrodružství

Léto s dětmi aneb co se může hodit pro prázdninová dobrodružství

Děti mají před sebou ještě druhou polovinu prázdnin. Podívejte se, co si vzít se ...

Pro souhlas s použitím analytických, personalizovaných a reklamních cookies pro eshop Mamiee.cz klikněte na tlačítko "Souhlasím"Další informace

SouhlasímNastavení