"Slow toys" -  udržitelné eko hračky

17. 02. 2020

Je jasné, že nemůžeme zachránit planetu jen výběrem dětské hračky. Ale jako ekologicky smýšlející rodiče, můžeme udělat takové kroky, které by mohly vést přinejmenším k tomu, že se sníži částky, kterými přispíváme na světové skládky. Nebo tím pomůžeme omezit problémy jako je nízko placená práce nebo neudržitelné lesnictví. Pro ty, kteří si zoufají v moři z plastových a levných hraček, je dobré vědět, že existuje alternativa. Kvalitní hračka z kvalitního materiálu. 

Velké množství hraček se do domácnosti nahrne hned při několika příležitostech a jasně vedou Vánoce a narozeniny.

A s tím souvisí taky hluk. Teď nemyslím děti, ale hračky. Některé z nich jsou asi navrhované podle toho, čím víc svítí, bliká a houká, tím je to lepší hračka. Moc dobře si vzpomínám na podobnou hračku, kterou dostal syn k 3. narozeninám. Plastový vlak, na baterky, který blikal a řádil po podlaze tak, že jsem nestíhala uhýbat. Naštestí to tenkát za mě vyřešil celkem rychle náš pes resp. jeho chlupy. Když mu vlak najel do pelechu, tak se do koleček namotalo těch pár chlupů, krásně se to vše zaseklo a konec. Hračku jsme měli půl hodiny. Tak jsem si oddychla. Ne na dlouho - za týden tu samou hračku přinesl někdo další z příbuzenstva. Hračka nebyla určitě levná, ale nepotřebná a hlučná ano.

Možná to vypadá, že tyto hračkové trendy jsou nedávnou minulosti. Když se ale procházím uličkami největších obchodů s hračkami tak se rozhlížím a všímám si, kolik hraček dnes potřebuje baterie, protože něco dělají. Někdy se dokonce maskují jako vzdělávací.

A dostáváme se k Slow Toys - tyhle hračky jsou vlastně staromódní -  nepotřebují zvuk, zvonky a píšťalky. Takovéto hračky děti povzbuzují k tomu, aby prozkoumaly své vlastní nápady. To nejdůležitější na hračce totiž je, že musí dětem umožnit, aby si vytvořily svůj vlastní svět. A my rodiče, proto můžeme udělat to nejjednodušší - prostě si uděláme čas, půjdeme na kolena a budeme si hrát se svými dětmi. 

Dalším důležitým cílem Slow Toys je nakupovat eticky. Není náhodou, že mnoho výrobců pomalých hraček jsou rodinné společnosti. Inspirace pro takové hračky  často pramení z jejich vlastních skutečných rodičovských hodnot, což je také případ Mamiee hraček. Těžko mezi "Slow toys" hračkami budete hledat licenční hračky. A ano pak je tady otázka ceny. Mnoho z těchto ekologických verzí je nesporně dražší než jejich méně udržitelné konkurenční hračky. Je jasné, že hračka vyrobená za bez ohledu na cokoli (životní prostředí, lidská práce) se prodává za pár korun a je na první pohled přece celkově levnější. Ale vážně je to tak? Jak dlouho ta hračka vydrží? Jak dlouho si s takovou hračkou Vaše dítě hraje?  Je ta hračka tak hezká, že jí bez obav "zdědí" dítě Vaší kamarádky? Je to tak hezká hračka, že si řeknete - tu si schováme, protože je to krásný kousek a třeba se pak někomu hodí? 

Další úhel pohledu je také to, že svým nákupem podporujeme udržitelný způsob života. Váš nákup pomáhá podporovat způsob života řemeslníků, rodinných firem a umělců. 

Takže proč kupovat udržitelné hračky?  Jak si asi může hrát dítě s princeznou z Disney filmu? Hry budou asi nejspíš vycházet z motivu filmu. Proč by vůbec malá holčička chtěla být princeznou Disney? Jaký bude příběh hry? Nedávno jsem pozorovala podobnou hru na jedné z návštev u kamárádky. Jedna z holčiček nedodržovala přesně scénář - rozuměj neřídila se filmem, ale začala si vymýšlet svůj příběh, což druhá z holčiček težce nesla. A kluci? Místo větví a hraní si na piráty, protože větev je přece skvělá šavle nebo meč, dostávají světelný meč ze Star wars. Ale je jeden dost dobrý důvod, proč je tak hrát si s hračkami, které jsou udržitelné a dávají smysl. Děti se zapojují do volné hry a tím rozvíjí různé dovednosti - třeba kreativní myšlení, emoce, chování. . 

Nechme děti dělat to, co umí nejlépe. Ať si hrají pomocí své představivosti nebo s pomocí kvalitních hraček. A pak doufejme, že toho kreativního ducha dokáží udržet až do dospělosti.