20. 12. 2017
Nezmeškejte Vánoce!
Ne, nebojte se, nesnažíme se vás vyplašit víc, než to udělala vánoční výzdoba, která vás pár měsíců zpátky přepadla v supermarketu. Ani vás teď rychle nebudeme utěšovat, že když si uděláte chytrý harmonogram, pozvete si včas paní na úklid a slevíte ze svých maximalistických představ, budete letos všichni pod stromečkem včas a naleštění.
Klidně uklízejte, když vás to baví
Po letech, kdy se na stránkách různých časopisů pravidelně a s vervou ucházela o vaši přízeň hnutí vánočních antiuklízečů a ignorantů, přišel letos konečně čas, udělat si Vánoce po svém. Normálně si přiznat, že jsou vrcholně důležité, ale asi jinak, než by si marketingoví specialisté přáli. Každé Vánoce totiž znamenají další možnost pokusit se napojit na své vlastní dětství a tím i na zdroje, které máte k dispozici. A udělat to společně se svými dětmi. Znovu to s nimi zažít. Jinými slovy – místo, abyste se vyčerpali, načerpejte! Navažte na osvědčené rodinné tradice a vytvořte si nové, své vlastní.
Bez vás to nepůjde
Podmínka, aby se to letos podařilo, je jediná: Musíte být u toho. Tady a teď. Když si uděláte dlouhý seznam toho, co chcete letos stihnout, ale nedokážete si to prožít, natož vychutnat, budou letošní Vánoce stejné jako ty předchozí. Pravidlo je – dělejte jen to, co vám nebo vašim dětem dělá radost. Dělejte to tak rychle a perfektně, jak se vám chce. Když se vám nechce, dělejte něco jiného. Když něco děláte, dělejte to doopravdy a soustřeďte se jen na to.
Správné perníkové načasování
Lisa v Dětech z Bullerbynu, které by mimochodem měly v tomto období patřit mezi povinnou četbu, píše, že Vánoce u nich začínají pečením perníčků. Považujeme to za skvělý nápad. Lisa tím sice myslí poslední dva dny před Štědrým dnem, ale vzhledem k tomu, že perníčky by měly být odleželé, navrhujeme posunout začátek Vánoc do poloviny listopadu. Jistě se totiž shodneme, že nejlepší je na Vánocích právě ten čas, který jim předchází. A právě ten by bylo dobré letos nepropást.
Zázračné těsto
Takže – máme pro vás skvělý recept na perníkové těsto z knihy Pavla Toufara Vánoce. Těsto nemusí ležet ani chvilku v lednici, upečené perníčky se dají hned jíst, ale dobré jsou i po roce.
Vánoční perníčky
50 g másla, 100 g medu, 250 g cukru moučky, 700 g hladké mouky, 4 lžíce mléka, 4 žloutky, 4 lžičky prášku do perníku, 2 lžičky jedlé sody, tuk na vymazání plechu a 1 vejce na potření
Do rozehřátého vlažného medu a másla vmíchejte cukr, potom mouku, mléko, žloutky a nakonec prášek do perníku a sodu. Těsto důkladně propracujte – děti vám s tím mohou pomáhat – trvá to až hodinu, než je těsto pružné a nelepivé. Z těsta vyválejte placku silnou asi 5 mm a vykrajujte z ní různé tvary, které pečte na vymazaném plechu v horké troubě asi 15 minut. Horké potřete rozšlehaným žloutkem.
Perník nepovažujeme ani tak za cukroví jako za dekorační předmět. Skvěle ozdobit a navonět se s ním dá skoro všechno – adventním věncem počínaje a vánočním stromečkem konče. K oblíbeným předvánočním činnostem v posledních letech patří obcházení trhů a vybírání těch nejhezčích vykrajovátek – k mání už je opravdu všechno od severského soba přes veverku až po houpacího koně. Zvlášť děti rády hledají nové a nové tvary, nové a nové příběhy.
Hlídejte čas
To vám asi teď před Vánocemi nemusí opravdu nikdo připomínat. My to ale myslíme jinak: Víte, že dětem plyne čas do Vánoc jinak než nám dospělým? Možná si sami vzpomenete, jak se ty temné chladné dny v dětství vždycky táhly. Jediné, co nás jako děti dokázalo zvednout z postele, byl adventní kalendář. Dopřejte ho i svým dětem, vyhněte se ale obloukem prefabrikátům naplněným čokoládou, ve kterých není žádné překvapení. Za dávných časů, kdy se u nás žádné adventní kalendáře koupit nedaly, se vozily ze sousední NDR. Byly papírové, většinou na nich bylo namalované historické náměstí s vánočním trhem, a když jste otevřeli okénko, dozvěděli jste se, co právě dělají obyvatelé domů. Většinou pekli cukroví, nacvičovali koledy na housle nebo zdobili stromeček. Bylo to napínavé.
Adventní kalendář
Takže – máme pro vás velkou kreativní výzvu: Vyrobte letos dětem adventní kalendář sami: Napište 24 minipohádek nebo papírový kalendář vlastnoručně nakreslete. Posbírejte po domě liché rukavice a ponožky a naplňte je sladkostmi. Napište do malých obálek vzkazy – nápady, co byste spolu s dětmi mohli tento den společně dělat, nebo schovejte do očíslovaných papírových pytlíčků vlastnoručně upečené perníčky. Fantazie se meze nekladou a tohle vymýšlení vedené snahou překvapit a potěšit děti patří k těm kreativně nejuspokojivějším činnostem vůbec!
Adventní věnec
My dospělí budeme sledovat čas na adventním věnci. Letos se pro něj vydejte do lesa. Pořádně se oblečte, nezapomeňte na ponožky a holínky, uvařte si do termosky čaj a vezměte s sebou něco dobrého. Nezapomeňte na zahradnické nůžky a velký koš. Hledejte, co příroda nabízí, ale buďte ohleduplní. Děti se takové výpravy určitě také rády zúčastní. Když budete mít oči otevřené, brzy narazíte na krásné šípky, jedlové větvičky, borové a modřínové šišky… Až si to nadělení přinesete domů a ohřejete se, stačí vzít slaměný podklad, vázat z větviček malé kytičky, a pak je pokládat jednu přes druhou dokola a upevňovat drátkem. Kromě toho je dobré mít připravené zápichy na svíčky. Svíčky si spolu s dětmi můžete vyrobit z voskových plátů stočením kolem knotu. Ozdůbky se do věnce buď zapichují (pokud mají drátek) nebo je můžete přilepit pomocí tavné pistole.
Dejte o sobě vědět
Když už děláte adventní věnec, nezapomeňte si uvít i jeden uvítací věneček na dveře. Do oken nalepte skládané papírové hvězdy z průsvitného papíru, návody a materiál najdete zde https://www.duhovymotyl.cz/skladame-hvezdy-do-okna/. To proto, aby Ježíšek na první pohled poznal, že na něj čekáte. Zvláště starší děti se zdobením věnců i s výrobou hvězd rády pomáhají. Některé postupy skládání jsou opravdu velmi snadné, ale uvidíte, že výsledek předčí vaše očekávání.
Svátky o století zpátky
Chcete-li se s dětmi pustit do obnovení některých staročeských tradic, můžete si zkusit vyrobit tzv. zvykoslovné předměty. Na předvánočních trzích se v minulosti prodávali čerti vyrobení ze sušených švestek. Ruce a nohy uděláte ze špejlí, na které navléknete křížaly, tělo může být z červeného jablíčka, na ruku navlékněte čertovi papírový řetěz, nezapomeňte na metličku, jazyk z červeného papíru a rohy z pozlacených dřívek. Dodnes se zachovala ozdoba, které se říkalo svět, ježek nebo král. Jedná se o jablíčko postavené na třech nožkách z párátek obtočených červenou stužkou. Do horní poloviny jablka napíchejte špejle se sušeným ovocem a mezi ně zelené větvičky zimostrázu. Dříve se tato vánoční ozdoba zhotovovala pro potěšení dětí. Dnes máme ve zvyku dávat na vrcholek jablka svíčku a dozdobit ji ještě stužkou. Víc práce vám dá staročeský vrkoč, jehož podklad tvoří věnec z kynutého těsta, do kterého jsou napíchané špejle ozdobené křížalami. Špejle se sbíhají do jablka tvořícího vrchol kuželu, jablko ozdobte podobně jako v předchozím případě. Vrkoč může mít i víc poschodí vytvořených z několika postupně se zmenšujících věnců. Všechny tyto ozdoby jsou vhodné pro společné vyrábění s dětmi, dokonce i s těmi úplně malými. Děti rády navlékají sušené ovoce na špejle, i si rády „hrají“ s těstem. Další skvělou vlastností těchto ozdob je, že je nakonec můžete společně sníst. Tady je osvědčený recept na kynuté těsto:
Vánoční vrkoče
1 kostka droždí (40 g), 100 g krupicového cukru, 250 ml mléka, 1 vejce + žloutek navíc + prošlehané vejce na potření, 120 g rozpuštěného másla, větší špetka soli, 500 g polohrubé mouky
Než začnete zadělávat, měly by mít všechny suroviny pokojovou teplotu. Droždí rozdrobte do mísy a rozmíchejte se lžící cukru do řídké pasty. Přidejte trochu vlažného mléka, vejce a žloutek, promíchejte, postupně přidávejte máslo, sůl, mouku, zbylý cukr, a teprve potom i zbylé mléko. Hmotu vyklopte na vál a hněťte rukama asi 10 minut, udělejte kouli, vraťte do mísy, přikryjte utěrkou a nechejte na teplém místě 3-4 hodiny kynout. Potom vyndejte, znovu prohněťte a můžete začít plést věnce ze tří nebo více pramenů. Hotový věnec nechejte ještě 30 minut kynout, potřete rozšlehaným vejcem, a pak ho pečte 10 minut v troubě vyhřáté na 220 °C. Poté snižte teplotu na 150 °C a pečte dozlatova asi dalších 30 minut.
Tajemné postavy Adventu
Další zajímavou tradicí, kterou dodržovali naši předkové a která by byla hodná alespoň částečného obnovení, bylo slavení několika svátků svatých během prosince. V předvánočních dnech se začaly objevovat všelijaké tajemné postavy: 4. prosince na svátek sv. Barbory chodily po vesnicích bíle oděné ženy a rozdávaly hodným dětem sladkosti, zlobivé pak vyšlehaly metlou. Stačí se zamotat do prostěradla, trochu si nabílit tváře, objevit se navečer někde za oknem a nechat po sobě pár sladkostí. Děti budou mít zážitek, na který hned tak nezapomenou. Na svátek sv. Barbory se také nezapomeňte vypravit někam na třešňové větvičky, ať víte, jestli vás náhodou v rodině nečekají vdavky. Kromě Barborek pobíhali po vsích Ambrožové (7. 12.) – muži odění do bílé košile s černou špičatou čepicí a bílým závojem přes obličej. V podvečer prý rozhazovali dětem cukrovinky, a když je nalákali ke sběru, honili je s metlou. Další postavou, která se v té době zjevovala, byla Perchta. Bíle zahalená žena měla na tváři červenou zvířecí masku a v ruce dřevěný nůž. Strašila nestřídmé děti, že jim rozpáře břicho a nacpe jim je hrachovinou. Podobně oděná a ozbrojená chodila 13. prosince po vesnici Lucie. Na rozdíl od Perchty ale měla na obličeji dlouhý bílý zoban.
Než začnete tyto bubáky vyvolávat z minulosti, zvažte, jak to udělat, abyste děti zbytečně nevyděsili. Možná prozatím vystačíte s méně realistickou, popisnou variantou: Podoba těchto postav je často k vidění na výstavách, například v Národopisném muzeu Musaion nebo v různých skanzenech (Veselý Kopec, Přerov, Kouřim).
Mikuláš, ztratil plášť
Mikuláš se svou nejužší družinou je vlastně jedinou z adventních postav, které se ve zdraví dožily současnosti. V minulosti ale chodíval nadělovat dětem provázen kromě čerta a anděla také celým maškarním průvodem, v němž figurovali laufři, husaři, dragoun s koněm, selka se sedlákem a mladík s klapačkou – dřevěnou hlavou s velikými čelistmi. Také pravé mikulášské průvody můžete vidět ještě dnes v našich skanzenech. Pokud jde o to, aby Mikuláš navštívil 5. prosince i vaši domácnost, lze si svatého muže buď objednat nebo se spolehnout na vlastní síly. Pokud to jen trochu jde, přikloňte se ke druhé variantě. Spojte se s přáteli a vytvořte pro své děti Mikuláše, čerta a anděla, kteří budou vaše děti znát, takže je vystraší tak akorát. Pro dospělé je to skvělý předvánoční zážitek a příležitost potkat se při neobvyklé příležitosti. Bojácné děti asi víc ocení, když jim punčochu položenou za okno naplní do rána Mikuláš neviditelný.
Napište Ježíškovi
Přišel čas nachystat si pastelky, dopisní papír, obálku a známky. Psaní dopisu pro Ježíška může předcházet inspirativní návštěva hračkářství. Pokud ale mají vaše děti jasno, tedy vědí, co letos opravdu chtějí, můžete tuto fázi vynechat. Dopis nechejte za oknem, nebo jej hoďte do schránky (to je důvěryhodnější a česká pošta vám snad odpustí, že nezastihla adresáta).
Nejlepší cukroví
S cukrovím letos neexperimentujte. Pořiďte si zvláštní sešit a do něj sepište všechny oblíbené rodinné recepty z jedné i druhé strany. Potom se společně s dětmi pusťte do pečení „rodinného stříbra“. Můžete při té příležitosti občas zatelefonovat mámě, abyste doladili podrobnosti. Také při těchto přípravách jsou děti osvědčenými pomocníky, jediné, co by jim člověk mohl vytknout, je nezřízené ujídání.
Pár dní do Vánoc
Udělejte si černou hodinku, která upomíná na přástky, jimž se v tomto období věnovali naši předkové. Upečte si jablka plněná mandlemi a marmeládou, zdobená šlehačkou, udělejte svařené víno nebo džus. Potom vyhoďte pojistky, odpojte internet a rozsviťte svíčky. To je nejlepší chvíle k tomu, abyste si spolu s dětmi popovídali, jaké bývaly Vánoce, když jste byli malí.
Ještě dlouhá chvíle?
Až se světlo zase rozsvítí, můžete děti zapojit do dalších vánočních příprav. Záleží na jejich věku a na stupni utajení Ježíška. Vždycky je dobré, když děti vědí, že dárky nosí nejen Ježíšek, ale že si je dáváme i my lidé mezi sebou. To je totiž příležitost k mnoha dalším společným činnostem: Vyrobte si originální dárkový papír tak, že potisknete obyčejný hnědý balicí papír pomocí vlastnoručně vyrobených bramborových nebo mrkvových tiskátek. Vytvořte si vlastní vánoční přání nebo PF, například pomocí techniky papírořezu. Podívejte se na stránky www.skutecnydarek.cz a spolu s dětmi zvažte, zda byste si nemohli udělat radost tím, že letos někomu opravdu pomůžete. Vyrobte si (venku nebo v mrazáku - podle okolností) ledové nádoby nebo venkovní ozdoby, do nichž zamrazíte řezy pomeranče, větvičky jehličnanů a červené bobule. Pořiďte si krmítko pro ptáčky, začněte jim sypat, pozorujte je a naučte se poznávat, kdo na vaše krmítko přilétá. Nacvičujte společně koledy, pokud je dokážete doprovodit na nějaký hudební nástroj, neváhejte. Vydejte se na trh, kupte si pečené kaštany a jmelí, které má hodně bobulek. Zavěste je na nějaké místo, kudy často procházíte. Za každou bobuli totiž můžete dostat jeden polibek! Na Štědrý den se nezapomeňte postít, ať vidíte zlaté prasátko. Běžte ke krmelci, a tam ozdobte zvířátkům vánoční stromeček. Budou mu slušet mrkve, petržel, jablíčka, navlečené šípky, žaludy a kaštany. Večer dejte do mísy vodu a pusťte po ní ořechové skořápky se svíčkami, ať víte, kam vás to příští rok zavane. A pak už mějte uši otevřené, za chvilku zazvoní zvoneček…
Při snaze o vypěstování celoživotních návyků v oblasti zdraví a pohody je nejdůl ...
Pohádky jsou neodmyslitelnou součástí našeho dětství. Kdo z nás si nepamatuje, j ...
Sport hraje klíčovou roli v rozvoji dětí, a to nejen z hlediska fyzického zdra ...
Podzim už je tady v celé své kráse. A s ním přichází i změny počasí. Pro každého ...
Příprava celé rodiny na nástup prvňáčka do školy je důležitá, protože se jedná o ...
Pokud se chystáte vytvořit dětský koutek ve vaší firmě, je zde několik věcí, kte ...
Přemýšleli jste někdy nad tím, co všechno stojí za zdravým vývojem dítěte? V prv ...
Chodíte si tak s dětmi na hřiště, do školy, na kroužky. A najednou se vás někdo ...
V dnešním světě je těžké udržet si klidnou mysl a dobrou náladu. Tak co třeba vy ...
Někdy se stane, že shodou náhod, které možná náhodami nejsou, se seznámíte se za ...
Je Montessori prostředí a Montessori škola vhodná pro děti se speciálními potřeb ...
Možná to znáte. Chaotické ranní vstávání, odpolední dohadování nad úkoly, večern ...
Péče o dítě se specifickými potřebami je náročná a připomíná trochu centrifugu. ...
Děti jsou přece "zlobivé" odjakživa. Ale jak poznat, že už to není běžné zlobení ...
Také si rádi prohlížíte staré fotografie a probíráte se vzpomínkami? I v dnešní ...
Asi taky znáte ty dotazy při cestě na výlet, za babičkou nebo třeba na dovolenou ...
Děti nám zůstaly doma, na chvíli to nevypadá, a ještě k tomu se snažíme omezit p ...
Lámete si hlavu jako mnozí rodiče s tím, v kolika letech začít dávat dítěti prvn ...
Slow Food a Slow Fashion a nyní Slow Toys? Vyhněte se nekvalitním hračkám a inve ...
Utíká čas strávený ve vlaku pomalu vám i dětem? K tomu, abyste se na společné ce ...
Hudebních nástrojů není nikdy dost – stejně jako písniček a říkadel. Zpříjemněte ...
Zpíváte si doma s dětmi každý den? Společný zpěv i hraní na hudební nástroje při ...
Každé roční období má svoje kouzlo a přináší nové zážitky vám i dětem. Inspirujt ...
Senzitivní období je období, kdy děti vyhledávají nějaké činnosti a jsou jimi fa ...
Ať už se s dětmi letos chystáte k moři, nebo je vyšlete na prázdniny k prarod ...
Konec května býval tradičně spojován se slavností otevírání studánek. Obnovte s ...
Jak nejlépe docílíte toho, aby vaše děti smýšlely ekologicky po celý život? Veďt ...
Většina dětí je fascinována zvířaty a v létě chodí ráda do zoo, na farmy a selsk ...
Už jste postavili sněhuláka, hráli koulovačku, vytvářeli sněhové andělíčky… a ni ...
Kdo z nás by neznal pranostiku „Na Hromnice o hodinu více“? Tento tradiční sváte ...
S příchodem adventu se na sociálních sítích stále častěji objevují diskuze o tom ...
Těší se vaše děti na Mikuláše, nebo mají jeho svátek spojený spíše se strašideln ...
Pokud vás ze svatomartinských tradic doposud zajímalo jen mladé víno, máme pro v ...
Patřím ke generaci Husákových dětí a máma, která mi čte pohádku před spaním, je ...
České školství vychází z modelu zavedeného Marií Terezií – před tabulí stojí uči ...
Normalizace i okurková sezóna v plném proudu a já ve věku 10 let vyrážím s rodič ...
Poslední den ve školce. Poprvé jsme do ruky dostali příbor, servíroval se řízek ...
„Na začátku života svoboda neexistuje…“, rok a půl stará vzpomínka. Sedím v býva ...
Neexistuje nic lepšího než zábavně strávený čas s rodinou a navíc na čerstvém vz ...
Nápodoba je jedním ze základních principů výchovy. Děti se zkrátka dívají, co dě ...
Máme pro vás pár kacířských myšlenek, které se týkají zařizování dětského pokoje ...
Proč byste pro své dítě měli vybrat lesní školku? Určitě vás napadne, že pobyt n ...
Kdo by viděl ve žlutém cedníku, co se ještě před chvílí povaloval na písku, král ...
Jarní období je skvělá příležitost třeba pro detox, ale taky pro to, abychom si ...
Jak zvládnout stolování dětí s grácií a nadhledem.
Nezmeškejte Vánoce! Ne, nebojte se, nesnažíme se vás vyplašit víc, než to uděla ...
Máte pocit, že ty samé věci opakujete snad stokrát? Vypadá Vaše dítě, že Vás nev ...
Máte pocit, že ty samé věci opakujete snad stokrát? Vypadá Vaše dítě, že Vás nev ...
Téma, které obsahuje tolik radostí všedních dní, ale také starostí...V dnešní us ...
Když se mluví o výhodách hraní založeném na představivosti, tak se většinou mluv ...
Tak odpověď na tuto otázku najdete ve veselé knížce, kterou vytvořili argent ...
Jako všechny maminky, chceme své dítě podporovat ve správném vývoji. Mnohdy než ...
Určitě to znáte: Zápřah. Měsíce a týdny, kdy se modlíte, ať už je konečně zralé. ...
Když jsme byli děti, bylo hraček dost, ale z dnešního pohledu to bylo málo. Není ...
Feng shui "říká", že prostředí, ve kterém žijeme, pracujeme, bydlíme i sníme, ve ...
Je to pořádný milník - máme prvňáčka. A právě nástup prvňáčků budí v rodinách em ...
Maminky jsou středem každé rodiny a jejich nálada se dotýká každého, kdo žije po ...
Děti mají před sebou ještě druhou polovinu prázdnin. Podívejte se, co si vzít se ...
Další