V rámci jemné motoriky se děti učí zdokonalovat jemné pohyby rukou, což někdy může představovat velkou výzvu. Didaktické pomůcky, hry a hračky pro rozvoj jemné motoriky mohou dětem pomoci trénovat úchop předmětů a zlepšovat manipulaci s nimi. Nesmíme zapomenout, že jemná motorika zahrnuje také grafomotoriku, logomotoriku, mimiku, audiomotoriku a vizuomotoriku, což jsou aktivity se zpětnou zrakovou vazbou.
Jemná motorika je práce ruky a prstů a souvisí s hrubou motorikou. Děti tím, jak postupně uvolňují pěstičky a berou do rukou hračky, tak zapojují svaly prstů a zpesňují pohyb. Možná vás to překvapí, ale jemná motorika souvisí i s rozvojem řeči.Řeč i jemná motorika totiž "sídlí" ve stejné části mozku. Je to dominatní hemisféra, dítě samo začne přirozeně upřednostňovat jednu stranu. Je na ní prostě šikovnější nebo je si v ní jistější. Pozorujte, ale nesnažte se to měnit.
Ideální pro trénování jemné motoriky jsou hračky a pomůcky, u kterých lze využít různé způsoby nasazování, navlékání či vkládání a je možné je provázat také s kreativní činností.