První důležitou dovedností, kterou si miminko osvojí kolem 3. měsíce, je pasení koníků. Přibližně v půl roce se už děťátko umí otočit nejen z lehu na zádech na bříško, ale i z bříška zpět na záda. Následuje pérování na kolínkách a první pokusy o lezení, které je důležité pro posílení svalů nohou a zad i zlepšení pohyblivosti páteře a kloubů.

Kolem 9. měsíce se už děťátko dokáže samo posadit a přibližně ve stejné době si začíná i stoupat. Ještě před prvními narozeninami si většina dětí zkouší chůzi kolem nábytku a brzy se odváží i k nesmělým krůčkům do volného prostoru. V následujících měsících se pak z batolete stává zdatný chodec, který začíná experimentovat i s během a skákáním. Ve dvou letech už dítě zvládne i chůzi po schodech a učí se lozit po žebřinách a zdolávat nejrůznější překážky.

Důležité je podporovat vývoj hrubé motoriky správnou manipulací s miminkem a vhodnými hrami. Nikdy se však nesnažte o urychlení přirozeného tempa motorického vývoje, které je u každého kojence i batolete individuální.

Pro souhlas s použitím analytických, personalizovaných a reklamních cookies pro eshop Mamiee.cz klikněte na tlačítko "Souhlasím"Další informace

SouhlasímNastavení