K jemné motorice patří sem však také zlepšování obličejové miminky i mluvidel při vývoji řeči a také rozvoj grafomotorických dovedností.
Nejpřirozenější způsob, jak podpořit rozvoj jemné motoriky vašich dětí, je zapojovat je odmalička do každodenních činností, které vykonáváte při péči o domácnost. I ty nejmenší děti vám s radostí pomohou v kuchyni například s mícháním těsta, vykrajováním formičkami a později i s krájením. Vynikajícím každodenním tréninkem jemné motoriky je také oblékání a zapínání zipů, přezek či knoflíků, při kterém děti podporujte v co největší samostatnosti.
Cíleně můžete rozvoji jemné motoriky napomoci zejména kreativními rukodělnými činnostmi, jako je mačkání, trhání, lepení či stříhání papíru a navlékání korálků, těstovin nebo přírodnin, které si děti nasbíraly na procházce. Pravidelně se věnujte i nejrůznějším výtvarným technikám a dopřejte dětem dostatek prostoru ke kreativní zábavě s plastelínou, těstem, blátem či hlínou. Koordinaci pohybů rukou si děti zlepší také při hře se stavebnicemi a papírovými či dřevěnými skládačkami.
Puzzle není jen pro děti, je to skvělá zábava i pro dospělé.
Jedna z nejdůležitějších věcí, které mohou rodiče pro děti udělat, kromě poskytn ...
Ach, ty zoubky… Zakousněte se!
Dřevo bylo odpradávna tradičním materiálem k výrobě hraček – a pro svoji estetic ...
Pod rozvojem jemné motoriky si většinou představíme postupné zdokonalování pohyb ...
S rozvojem hrubé motoriky začínají děti hned v prvních dnech života, kdy si post ...
Italská lékařka a pedagožka Maria Montessori byla průkopnicí přirozeného vzděláv ...
Věděli jste, že novorozenci vidí pouze černobíle až do věku asi tří měsíců?
Hrubá motorika (tělesné dovednosti) jsou dovednosti, které vyžadují pohyb celého ...
Další