První sourozenecká hra ve stylu Montessori

07. 09. 2017

Na trhu jsem objevila naprosto jednoduchou hru, která svou všestranností potěší děti více věkových kategorií. Troufám si říct, že začít s ní mohou děti ještě před svými prvními narozeninami, ale zabaví i soutěživé předškoláky. Máme ji doma už pár týdnů, původně jsem ji kupovala pro Jakoubka, ale jak už to u dětí a hraček bývá, hra překvapila. Vrhla se na ni Klárka a vyhledává ji spíš než Jakub. Didaktická hra Najdi barvu. Tato pomůcka splňuje mnoho parametrů, které na hračkách oceňuju - je dřevěná, je vyrobená v česku, je vzdělávací, je multifunkční. Ale hlavně, je to první hra, kterou můžeme (v její jednodušší verzi) hrát úplně všichni společně - ano, včetně Kubíka.


Když hra dorazila, překvapilo mě, jak je malá. Průměr dřevěné základny je 11 cm, kolíčky jsou dlouhé 5 cm. Toto mi nijak nevadí, ba právě naopak, hra je aspoň skladnější. Zabalená je v látkovém pytlíku, který se dá utáhnout, a to mi přijde praktičtější než nějaká krabice (ty mám totiž tendence hned vyhazovat do tříděného odpadu a pak mi zase chybí :)). Součástí hry je kulatá základna s 25 otvory, 25 kolíčků (které jsou cca ze třetiny zabarvené) a větší hrací kostka.


Jak už jsem naznačila, způsobů hry je mnoho. Sami uvidíte, jak brzo vás děti překvapí, když ještě vymyslí něco dalšího. Třeba takové ohrady pro koně z kolíků... 

Pořizovala jsem ji pro Jakuba. Bylo to v době, kdy si v kurzech Montessori docela často vybíral pomůcky, kde se něco do něčeho strká. Tak jsem si řekla super, tyhlety kolíčky ho zabaví. A ejhle, velice rychle toto vývojové stádium přeskočil a je to pro něj už asi moc jednoduché. Žádná výzva zkrátka (má 20 měsíců). Pokud máte doma malé dítě - kolem roku - které už má tendence něco takového dělat, tohle se mu bude zaručeně líbit. Úplně vidím to malé batole, jak si spokojeně sedí na buclatých nožkách, ani nedutá a z každého umístěného kolíku v otvoru má radost. Velikost jednotlivých kolíčků mi pro tyto malé děti přijde fajn. Dobře se jim drží, ale přitom nejsou moc titěrné. Super na rozvoj jemné motoriky.


Druhé velké využití přijde kolem 18-20 měsíců, kdy se dítě učí poznávat a pojmenovávat barvy. Sem právě míří Kubík. Základní barvy pozná a většinou i dobře třídí, proto s ním už jde provozovat ono "najdi barvu". Kolíky jsou umístěné v základně barvou nahoru a dítě hledá barvu - ať už po hodu kostkou, nebo na slovní výzvu. Anebo kolíky necháme všechny venku, Kuba hodí kostkou a podle hozené barvy vybere ze země kolík, který zasune do základny. Samozřejmě mu asistuju, vedu ho tím správným směrem.


A tady tato aktivita jde ruku v ruce s námi preferovanou společenskou hrou. Hru s taháním kolíků podle hodu kostkou má ráda Klára a tak jí všichni každý den poslušně hrajeme. Někdy několikrát. Je to super jednoduchá zábava, kterou s pomocí zvládne i Kubík. Navíc je to rychlovka, do deseti minut je hotovo.


Třetí fáze hry je paměťová. Tam jsme zatím nedospěli. Kolíčky můžete do "ježka" zasunout barevnými konci dovnitř. Tím pádem neuvidíte nic jiného než 25 stejných dřevěných kolíků. Následují hody kostkou a hledání té správné barvy. Rozvoj koncentrace, paměti, logického uvažování. Tak trochu jiné pexeso.


Hra je moc pěkně a kvalitně zpracovaná. Mně osobně se pastelové barvy moc líbí, i Klárka je unešená hlavně z té růžové, ale opravdu malé děti, které s barvami začínají, by podle mě spíš ocenily klasické výrazné barvy - červenou, modrou, zelenou, žlutou, bílou/černou.


Obchod Mamiee mám moc ráda, už jenom proto, že za značkou stojí jedna máma. Markéta se začala realizovat (jak už to tak bývá) díky potřebám svých dětí. Začala se štítky na skříně s oblečením a postupně přidávala další a další vychytávky ve stylu Montessori. Když začala vymýšlet a vyrábět kvalitní didaktické hračky, dostala se na další level ve svém podnikání. Svůj eshop doplňuje i kvalitními hračkami a hrami pro děti z celého světa. Já moc fandím!


Diskuse

Články

Když myšlení baví  - recenze Hry pro celou rodinu Překážky od eeBoo

Když myšlení baví - recenze Hry pro celou rodinu Překážky od eeBoo

Až 160 kartiček s cestou, které vedou domů. Na nich překážky a kartičky, které v ...

Držte balanc, Siláci

Držte balanc, Siláci

Nadčasová dřevěná motorická stavebnice Akrobaté určená dětem od tří let nabízí t ...

Jak zorganizovat chaos v dětských hračkách?

Jak zorganizovat chaos v dětských hračkách?

Naše samolepky vyzkoušela maminka, která píše Dětský blog.

Testujeme vaky na lego Mamiee Play-bag

Testujeme vaky na lego Mamiee Play-bag

Taky máte na podlaze kousky lega, kam se podíváte? Jak si s ním hrát a pak rych ...

Velké multikulturní puzzle eeBoo

Velké multikulturní puzzle eeBoo

Recenze na nové puzzle s dětmi z celého světa, s vlajkami, národními kroji a ješ ...

Chytrá hračka / Hmatej a najdi od Vilac

Chytrá hračka / Hmatej a najdi od Vilac

Hra, která nabízí víc možností zábavy a kterou pro nás vyzkoušela Jana z www.blo ...

První sourozenecká hra ve stylu Montessori

První sourozenecká hra ve stylu Montessori

Maminka Jana vyzkoušela se svými dětmi naší oblíbenou hru "Najdu Barvu". Dojmy s ...

Testováno maminkami a dětmi - Samolepky s piktogramy oblečení

Testováno maminkami a dětmi - Samolepky s piktogramy oblečení

Příspívají samolepky Mamiee opravdu k samostatnosti a sebeobslužnosti dětí? Co n ...

Rozvoj dětské fantazie a slovní zásoby se Story Cards

Rozvoj dětské fantazie a slovní zásoby se Story Cards

Recenzi na hru "Příběhy z karet" , kterou si pro své ratolesti pořídila maminka ...

Akrobati nás baví

Akrobati nás baví

Jeden z tipů na vánoční dárek z blogu Veru Harnol.

Tip na vánoční dárek - dřevěné vkládačky

Tip na vánoční dárek - dřevěné vkládačky

Tip na vánoční dárky pro malé děti z blogu Hádej Matildo.

Mamablog roku 2017 MK life - recenze Prošívací karty od eeBoo

Mamablog roku 2017 MK life - recenze Prošívací karty od eeBoo

Recenze na krásné prošívací karty od značky eeBoo. Karty cestovaly s Míšou a dět ...

Mamablog roku 2017 MK life - recenze - Pexeso o "cizích dětech"

Mamablog roku 2017 MK life - recenze - Pexeso o "cizích dětech"

Recenze z blogu mklife.cz na pexeso, při kterém se děti učí poznávat tváře z cel ...

Blog MK life - recenze o originálním razítku na textil

Blog MK life - recenze o originálním razítku na textil

Konec podepisování dětského oblečení! Razítko na textil vyzkoušela blogerka Míša ...

Pro souhlas s použitím analytických, personalizovaných a reklamních cookies pro eshop Mamiee.cz klikněte na tlačítko "Souhlasím"Další informace

SouhlasímNastavení