6 tipů, jak vést děti hravě a zábavně k třídění odpadu a ochraně přírody

13. 09. 2019

Chodíte s dětmi často do lesa? Přesně tam jim můžete nejlépe ukázat, v čem je pro nás příroda tolik důležitá a proč ji musíme chránit. Spoustu aktivit na ekologická témata si však můžete s dětmi vyzkoušet i doma nebo na zahradě – inspirujte se!

1. Zahrajte si na odpadky

Také si vaše děti rády hrají na popeláře? Zkuste hru pro jednou obrátit a zahrát si s nimi na odpadky. Venku si barevnými křídami nakreslete na zem jednotlivé kontejnery anebo si doma vyrobte jejich obrysy na podlaze pomocí barevných lepicích pásek či stužek. Pak už jen stačí dětem hlásit, jaký odpadek právě teď představují, a sledovat, jestli váš potomek alias kelímek od jogurtu doběhne do správného koše. Doma to můžete trénovat s naší novinkou hrou Šetříme planetu & Třídíme odpady.

 

2. Hra na sešlapávanou

Nahromadily se vám doma staré PET lahve? Děti si na nich mohou nejprve potrénovat jemnou motoriku při šroubování víček a pak si s nimi zahrajte zábavnou hru na sešlapávanou.

Nejlepší je přenést lahve na zahradu nebo na balkón, kde po nich mohou vaše ratolesti skákat a dupat dle libosti. Nejdříve nechejte děti řádit jen na polovině všech lahví a pak zkuste společně porovnat, kolik místa zabere stejný počet sešlapaných a nesešlapaných lahví – na pomoc si vezměte třeba dvě stejně velké krabice, které budou představovat kontejnery na plastový odpad.

Pro ještě lepší představu o tom, proč je důležité použité plastové lahve sešlapávat, si s dětmi zahrajte na popeláře a vyzkoušejte si, kolikrát musí jet s vozíčkem nebo dětským nákladním autem pro stejný počet sešlapaných a nesešlapaných lahví.

3. Co se děje s pohozeným odpadem?

Děti od nás často slyší, že je nutné házet odpadky do koše, ale mnohdy vlastně netuší, proč. Udělejte si proto společně jednoduchý experiment, který dětem ukáže, co by se stalo, kdy odhazovaly odpadky v přírodě. Postačí vám k tomu kousek místa na zahradě, kde společně s dětmi vyhloubíte mělkou díru. Do ní postupně uložte například ohryzek od jablka, kus papíru, slupku od banánu a menší plastovou lahev. Nechejte pak vaše pomocníky, aby díru znovu zahrabali hlínou a zřetelně dané místo označili například pomocí kamenů.

Za několik týdnů či měsíců se pak hlínu znovu odhrabejte a zjistěte, co se s odpadky pod zemí stalo. Zatímco ohryzek od jablka už v zemi nenajdete, papír i banánovou slupku po pár týdnech ještě rozpoznáte, protože se zcela rozpadnou až za několik měsíců. PET lahev bude vypadat úplně stejně – v přírodě se totiž rozloží až za sto let.

4. Jak vzniká recyklovaný papír

Vyprávíte dětem o tom, že je nutné vhazovat starý papír do správného kontejneru proto, aby z něj mohl vzniknout papír nový? Pro malé děti je takový důvod příliš neurčitý a nejasný, tak jim názorně ukažte, jak si mohou ze starých novin vyrobit originální ruční papír.

I nejmenší děti se spolehlivě zabaví při trhání papírových kousků a jejich míchání s vodou na hustou kaši. Tu pak opatrně nalijte na ploché síto, dozdobte okvětními lístky květin či dalšími přírodninami a nechejte uschnout na sluníčku. Na vlastnoručně vyrobený papír pak mohou děti nakreslit třeba obrázek pro babičku.

5. Vytvořte si originální odpadkožrouty

Už jste se někdy potkali s papírožroutem nebo bateriožroutem? Vytvořte si s dětmi veselé požírače odpadků ze starých krabic, které si společně pomalujte barvami nebo polepte papíry. Každému žroutovi nezapomeňte vystřihnout či vyřezat pusu na vhazování odpadků, kterými se živí. Pro větší přehlednost doplňte žrouty o názorné samolepky s piktogramy tříděného odpadu, které každému ihned prozradí, kterému nenasytovi má do pusy vhodit sklo nebo papír.

6. Naučte děti pěstovat květiny, bylinky či jahody

Proč se musíme o přírodu starat a chránit ji, pochopí děti nejlépe vlastním prožitkem. Pořiďte jim několik malých květináčů, které si mohou dozdobit barvami nebo samolepkami – pro holky vyberte třeba princeznovskou sadu a pro kluky samolepky s vesmírnými motivy, které svítí ve tmě.

V květináčích pak zkuste s dětmi vypěstovat nenáročné pokojové květiny, bylinky nebo jahody. Ukazujte dětem, co všechno rostlinka potřebuje k tomu, aby se jí dobře dařilo, a zdůrazňujte, kolik času trvá, než z malého semínka vyroste velká rostlina, na které se vytvoří další semínka. Děti tak lépe pochopí, proč se vám nelíbí, když chtějí venku otrhat všechny květiny, které vidí, nebo proč po nich nesmějí šlapat.

S povídáním o rostlinách můžete pak doma pokračovat třeba nad krásně ilustrovanou knihou Botanicum, při skládání puzzle se zahradním motivem nebo během hraní deskové rodinné hry Sázení zahrady.